همراهی آسیای میانه با ایران در حذف دلار از مبادلات بین المللی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که در حذف دلار از مبادلات بین المللی آسیای میانه و ترکیه با جمعیت ۶۰۰ میلیون نفری ایران را همراهی خواهند کرد.

تامین 24 / ولی ملکی با اشاره به طرح حذف دلار از مبادلات بین المللی، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور روسیه در راستای اینکه قدرت آمریکا در زمینه استفاده از ابزار دلار گرفته شود، تاکید کردند که مبادلات بین المللی با ارز دیگری صورت گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران و روسیه با تحریم های اقتصادی از سوی آمریکا مواجه شده است، ادامه داد: از آنجایی که دلار، ارز مراودات بین المللی است، آمریکا تلاش دارد که با این ابزار بر ایران و روسیه فشار وارد کند، بنابراین با تغییر ارز برای مبادلات بین المللی می توان در مقابل این ابزار آمریکایی قرار گرفت.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به وضعیت ترکیه گفت: اردوغان نیز به تازگی متوجه شده است که آمریکا نمی تواند شریک دیپلماتیک مناسبی باشد، بنابراین ایران و روسیه را برای حذف دلار همراهی خواهد کرد، با همراهی ایران، ترکیه و روسیه در این زمینه در واقع 600 میلیون نفر حذف دلار را دنبال می کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه با موافقت روسیه با حذف دلار کشورهای آسیای میانه نیز در این مسیر گام می دارند، گفت: اگر این سه کشور نسبت به حذف دلار از مبادلات بین المللی خود به اتفاق نظر برسند در واقع باعث شکنندگی آمریکا در منطقه خواهد شد و پشتیبانی دلار را از دست می دهد.

چالش حذف دلار مروادات بانکی است

ملکی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه هر اقدامی چالش و موانعی دارد، اظهار کرد: هر حرکت اقتصادی و سیاسی بین المللی چالش هایی دارد که باید منافع و مضرات آن را سنجید، حذف دلار از مبادلات بین المللی نیز چالش برانگیز خواهد بود اما اعتقاد داریم منافع آن بیشتر است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: آمریکا دشمن مشترک ایران، روسیه و ترکیه است، بنابراین این سه کشور می توانند با متحد شدن در مقابل ابزارهای واشنگتن ایستادگی کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مروادات بانکی از مهمترین  چالش های پیش روی حذف دلار است، گفت: از آنجایی که مبادلات ارزی بیشتر در مراودات بانکی تعریف می شود، لازم است بین کشورهای متحد واحد پول دیگری تعریف شود تا مشکل بانکی برطرف شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حذف دلار از مبادلات بین المللی در واقع در راستای اقتصاد مقاومتی و تقویت تولید داخل است.


ارسال نظر

captcha