مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران مطرح کرد

۸۰درصد جمعیت بیمه شده کشور رایگان بیمه شده‌اند

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران: 5.5 میلیون نفر علاوه بر دارا بودن بیمه تامین اجتماعی از خدمات بیمه سلامت ایران هم استفاده می‌کنند و هر دو دفترچه را دارند.

تامین 24 /طاهر موهبتی در نشست خبری ظهر امروز در اداره کل بیمه سلامت ایران افزود: ۸۰ درصد جمعیت بیمه شده کشور به صورت رایگان بیمه هستند و همین امر بار مالی ۱۸ هزار میلیارد تومانی برای کشور دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی گفت: مصوبه هیئت وزیران مبنی بر استفاده از بیمه رایگان فقط در مراکز دولتی، با تاخیر اجرایی می‌شود و ما فقط بر اجرای آن تاکید کردیم و از اختیارات خود روش اجرا را با حداقل مشکل برای مردم در پیش گرفتیم.

موهبتی افزود: این موضوع شامل روستائیان و افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و کارکنان دولت نمی‌شود.

وی گفت: در بخش سرپایی مراجعات بسیار بالاست و بعضی استان‌ها توان پذیرش بیمار سرپایی ندارند، اما باز ما گفتیم در برخی استان‌ها که شرایط بهتری دارند مردم می‌توانند با دفترچه خود به بخش خصوصی مراجعه کنند.

موهبتی افزود: کسانی که می‌خواهند با دفترچه بیمه سلامت به بخش خصوصی مراجعه کنند تنها با پرداخت ۲۰ هزار تومان در ماه می‌توانند صندوق خود را تغییر دهند و اگر توان پرداخت همین رقم را هم در ماه نداشت با تأییدیه کمیته امداد، دفترچه آن‌ها قابلیت استفاده در مراکز خصوصی را هم پیدا می‌کند.

جزئیات تغییرات پوشش بیمه سلامت ایرانیان

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ابلاغیه اخیر این سازمان مبنی بر پوشش بیمه‌شدگان صندوق «بیمه رایگان همگانی» صرفا در خدمات بخش دانشگاهی و دولتی و مصوبه مجلس شورای اسلامی در تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۹۶ را تشریح کرد.

موهبتی گفت: ۵ صندوق بیمه‌ای در سازمان بیمه سلامت ایرانیان شامل صندوق‌های بیمه‌ای «کارکنان دولت»، «روستاییان»، «سایر اقشار»، «بیمه ایرانیان» و «بیمه رایگان همگانی» است که ابلاغیه اخیر تنها شامل بیمه‌شدگان صندوق «بیمه رایگان همگانی» است.

وی افزود: حدود ۲۳ درصد جمعیت تحت پوشش سازمان بیمه سلامت ایرانیان مشمول این ابلاغیه می‌شوند و این مصوبه مجلس باید از ابتدای امسال اجرا می‌شد، اما به هر دلیلی اجرایی نشده بود.

موهبتی گفت: افراد علاقه‌مند به دریافت خدمات از بخش خصوصی، می‌توانند صندوق بیمه‌ای خود را عوض کنند و در قالب صندوق بیمه ایرانیان و با پرداخت حق بیمه ماهانه حدود ۲۰ هزار تومان، خدمات مورد نیاز خود را از بخش خصوصی دریافت کنند.

وی افزود: ما اعلام کردیم در استان‌هایی که دانشگاه علوم پزشکی مربوط و اداره کل بیمه تفاهم کنند که ظرفیت بخش دولتی آن استان در بخش سرپایی کافی نیست، اجازه داده می‌شود که بیمه‌شدگان مذکور همچنان از خدمات بخش خصوصی استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اضافه کرد: این مصوبه مجلس، داروخانه‌ها را شامل نمی‌شود و بحث دارو از این مصوبه مستثنی شده و از سوی سازمان پرداخت می‌شود البته نسخه باید در بخش دولتی صادر شده باشد.

وی با اشاره به همپوشانی بیمه‌ها افزود: یکی از روش‌های مدیریت هزینه‌ها، رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای است، نامه‌ای هم زده‌ایم تا اطلاعات برخط از سازمان تامین اجتماعی بگیریم و به این ترتیب همپوشانی‌ها را به طور کامل حذف کنیم.


ارسال نظر

captcha