مصوبه‌ای که یک‌روز هم نباید متوقف شود!

با شروع طرح تحول نظام سلامت، بخش زیادی از مشکلات بیماران خاص، به شکل جدی موردتوجه متولیان نظام سلامت قرار گرفت.

تامین 24 /

هاشم قاسمی

 مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی

اگرچه کماکان برخی مشکلات دارویی بیماران خاص به‌ویژه بیماران کلیوی حل‌نشده باقی مانده، اما نمی‌توان نادیده گرفت که در سال‌های اخیر حمایت‌های درمانی و بیمه‌ای رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته است. به همین سیاق می‌توان گفت مصوبه اخیر شورای عالی بیمه برای گسترش این حمایت‌ها هم بیش‌از‌پیش این بیماران را که در تنگنای مشکلات فراوانی قرار دارند، برای تامین هزینه‌های درمان یاری خواهد کرد. البته باید توجه داشت که این بیماران در کنار هزینه‌های مستقیم درمانی که بسیار سرسام‌آور است، هزینه‌های جانبی دیگری هم به زندگی‌شان تحمیل می‌شود که نهادهای دیگر باید برای تامین آنها به کمک این بیماران بیایند. البته باید با سیاست‌گذاری درست، هزینه‌های تکراری و قابل‌پیشگیری را کنترل کرد. برای نمونه یک بیمار کلیوی ممکن است سال‌ها، هزینه‌های انجام دیالیز را با کمک بیمه‌ها پرداخت کند.

 اما اگر بیمه‌ها با این دست بیماران همکاری کنند که از عهده هزینه‌های عمل پیوند کلیه که چیزی حدود 18میلیون تومان است بربیایند، هم زندگی بیمار زودتر به روال عادی برمی‌گردد و هم بیمه‌ها درمجموع هزینه کمتری بابت یک بیماری متحمل می‌شوند. کاهش هزینه‌های بیماران البته باوجود همکاری بیمه‌ها نیازمند یک رویه دائمی و ثابت است که بتوان به پشتوانه آن فرآیند طولانی درمان این قبیل بیماران را پیگیری کرد. به‌عبارتی مصوبه‌هایی چون مصوبه اخیر شورای ‌عالی بیمه را نباید به‌عنوان یک حرکت موقت درنظر آورد، بلکه همه نهادهایی که در برابر این مصوبه و در برابر بیماران خاص و صعب‌العلاج مسئولیت دارند باید با پیگیری‌های مجدانه تا حصول نتیجه مطلوب و البته دائمی این دست مصوبه‌ها تلاش کنند، چراکه در سال‌های گذشته بارها شاهد بوده‌ایم برای یک دوره کوتاه دارویی به‌صورت رایگان در اختیار بیماران خاص قرار گرفته، اما بعداز مدت کوتاهی مجددا از شمول حمایت‌های بیمه‌ای خارج شده است. باید توجه داشت یک بیمار پیوندی اگر داروی خود را به‌موقع دریافت نکند یا در طول دوره دریافت دارویی‌اش به‌دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه‌ها، وقفه‌ای به‌وجود بیاید، ممکن است بدنش کلیه پیوندی را پس بزند.

به‌عبارتی عوارض ناشی از ناتوانی در تامین هزینه‌های درمانی و دارویی در این قبیل بیماران، قابل‌مقایسه با هیچ بیماری دیگری نیست. به‌همین‌دلیل است که تاکید دارم چنین مصوباتی باید به‌عنوان یک قانون بلندمدت و خدشه‌ناپذیر مدنظر قرار بگیرد و این حمایت‌ها حتی برای یک‌روز متوقف نشود. هرچند باید اذعان کرد همکاری‌ بیمه‌ها و وزارت بهداشت در دولت فعلی این امیدواری را به‌وجود آورده که این حمایت‌ها و مصوبه‌ها به بار بنشیند، چراکه وقتی وضعیت فعلی را با سال‌های گذشته که این بیماران در شرایط اسف‌باری قرار داشتند مقایسه می‌کنیم، شاهد تحقق حمایت‌های زیادی هستیم. حمایت‌هایی که امید داریم حتی یک‌روز متوقف نشوند.

 

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha