جلودارزاده مطرح کرد

تحلیل عضو فراکسیون زنان مجلس از چرخش عربستان به سمت آزادی زنان

عضو فراکسیون زنان مجلس معتقد است: حاکمان عربستان به جهت ناتوانی در مقابله با شرایط جهانی و تبعات سیاسی آزادی‌های اولیه و ثانویه‌ای را برای زنان این کشور قائل شدند.

تامین 24 / سهیلا جلودار زاده در توضیح علل تحقق آزادی‌های یکباره برای زنان عربستان، گفت: بخشی از آزادی‌های اعمال شده برای زنان عربستانی از جمله آزادی‌های مشروع و جزء حقوق اولیه بشر است اما در بخش دیگر این آزادی‌ها، ناتوانی عربستان از مقابله با موج جهانی به چشم می‌خورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس تصریح کرد: حکومت عربستان تحت تاثیر مطالبه مردمی، تهاجم فرهنگی و شرایط جهانی‌شدن برخی از آزادی‌ها را برای زنان ایجاد کرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ ملت افزود: متاسفانه برخی تعصبات عربی سبب عدم احقاق حقوق زنان عربستانی شده بود اما رشد و آگاهی زنان عربستانی و تبعات جهانی و سیاسی این اقدامات سبب شد تا حاکمان عربستان برای مقبولیتشان آزادی‌هایی را برای زنان قائل شوند.

جلودار زاده با بیان اینکه نوعی نارضایتی برای مردم عربستانی بعد از جنگ‌های بسیار ایجاد شده است، گفت: سران کشورهایی چون عربستان با وجود اعمال محدودیت‌های بسیار برای زنان، از گذشته آزادی هایی را برای خانواده سلطنتی خود قائل بودند، کما اینکه زنان این سران اکثرا سرمایه‌دار و چندملیتی هستند.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: از این رو اعتقاد و بینش سران کشور عربستان اعمال محدودیت برای زنان نبوده است، بلکه محدودیت‌ها جهت تعصبات یا رعایت حال علما و غیره ایجاد شده بود اما از آنجایی که شرایط جهانی تغییر کرده، تصمیم به رفع محدودیت‌ها گرفتند.

عضو فراکسیون زنان مجلس معتقد است: چرخش عربستان به سمت آزادی زنان قطعا در وضعیت و رفع محدودیت زنان سایر کشورهای اسلامی به خصوص اهل سنت نیز تاثیر خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، تا چندی پیش زنان در عربستان حق رانندگی، حق رفتن به قبرستان، حق پرو لباس و  حق خروج از خانه بدون مرد را نداشتند اما این موضوع‌ها در ماه‌های اخیر تغییر کرده به نوعی که مقامات کشور عربستان سعودی طی یک بیانیه در تلویزیون دولتی و همزمان با کنفرانس رسانه‌ای در واشنگتن، از مجاز بودن رانندگی زنان در این کشور خبر دادند.

 پس از دادن حق رانندگی به زنان و اجازه صدور فتوا برای زنان، برای نخستین بار در تاریخ عربستان باشگاه بوکس زنان در جده عربستان افتتاح شد.


ارسال نظر

captcha