تامین سرمایه أمین توانمند در تأمین مالی پروژه های نفت و نیرو

مشاور مدیر عامل شرکت تامین سرمایه أمین با اشاره به مدل پیشنهادی صندوق سرمایه گذاری در پروژه های نفتی، بر اثرگذاری چشمگیر این مدل در تامین مالی پروژ های این حوزه تاکید کرد.

تامین 24 /مشاور مدیر عامل شرکت تامین سرمایه أمین با اشاره به مدل پیشنهادی صندوق سرمایه گذاری در پروژه های نفتی، بر اثرگذاری چشمگیر این مدل در تامین مالی پروژ های این حوزه تاکید کرد.

به گزارش تامین ٢٤، اکبر محمدلو در سمینار بین المللی تامین مالی نفت و نیرو که صبح امروز در مرکز همایش های صدا و سیما برگزاری شد، در بیان تجربیات شرکت تامین سرمایه أمین گفت: شرکت تأمین سرمایه امین در سال 91 و اوج تحریم‌های نفتی کشور، با همکاری شرکت ملی نفت ایران و مؤسسه نوین راهبرد تأمین، سازوکار مفهومی «صندوقهای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی» را پیشنهاد داد اما به‌دلیل ملاحظات سازمان بورس و اوراق‌بهادار در آن زمان، اجرایی نشد.

وی اساس ساختار پیشنهادی را بر تعریف گروه واحدهای سرمایه‌گذاری مدیریتی، پیمانکاری، مشارکتی و عادی با درنظرگرفتن سازوکار انگیزشی برای هریک عنوان کرد.

محمدلو یکی از ویژگی‌های متمایز مدل پیشنهادی «صندوق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی»، درنظر گرفتن گروه‌های سرمایه‌گذاری مختلف و عوامل انگیزانندۀ هر کدام عنوان کرد و افزود: صندوق سرمایهگذاری در پروژههای نفتی، گروه‌های مختلف سرمایهگذار را جذب و برای هر گروه بر اساس ماهیت آن، ویژگی‌های انگیزشی مناسب را پیش بینی  کرده است.

وی اولویت‌ داشتن در قراردادهای همان پروژه، پذیرش واحدهای سرمایهگذاری به‌عنوان ضمانت حسن انجام کار در آن پروژه و ارائه سلف نفتی علاوه بر سود صندوق در پایان عمر صندوق برای دارندگان واحدهای مشارکتی و تضمین حداقل بازدهی در صورت ابطال برای دارندگان واحدهای عادی که ریسک‌پذیری کمتری دارند، از جمله ویژگی انگیزشی عنوان کرد.

مشاور مدیرعامل شرکت تامین سرمایه أمین تاکید کرد: در ساختار پیشنهادی تلاش شده است ضمن تأمین ابزار مشارکت برای همه شرکت‌های درگیر انجام پروژه و تشویق آنها به تزریق منابع مالی خود به داخل صندوق، از سرمایه همۀ گروههای مشارکتی به‌منظور تأمین مالی، همسوسازی منافع آنها و ایجاد انگیزه در تسریع و کیفیت انجام پروژه استفاده شود.

وی برقراری ارتباط مستقیم بین آورده صاحبان سرمایه و پروژه پایه را ویژگی ساختار صندوق پروژه ای خواند و گفت: سرمایه‌گذار در صندوق‌های پروژه‌ای اطمینان دارد که سرمایۀ وی به‌طور مستقیم صرف اجرای یک پروژۀ خاص می‌شود و منافع سرمایه‌گذار تنها به منافع آتی آن پروژه وابسته است.

محمدلو در تبیین صندوق پروژه مصوب سازمان بورس و اوراق ‌بهادار گفت: این صندوق ابزار مناسبی برای تأمین مالی برای پروژه‌های بزرگ‌مقیاس به‌دلیل امکان بهره‌مندی از مزایای اقتصادی ناشی از صرفه‌جویی نسبت به مقیاس است و نقش به سزایی در تأمین مالی پروژه‌های با نظارت و اجرای پروژه پیچیده به‌دلیل ساختار شفاف‌تر برای نظارت بر حسن هزینه‌کرد و حسن اجرای پروژه ایفا کند.

وی در معرفی چالش‌های ذاتی پیش روی صندوق پروژه بیان کرد: سلب اعتماد مردم برای تأمین مالی پروژه‌ها و عدم‌اقبال عمومی در کشور به اجرای پروژه‌ها و فرهنگ دریافت سود ثابت در بازار سرمایه کشور از چالش های جدی این حوزه هستند.

محمدلو دو مرحله ای بودن و حساسیت موفقیت پروژه به همکاری ارکان متعدد از ویژگی‌های ذاتی پروژه‌ها برشمرد.

 مشاور مدیرعامل تامین سرمایه أمین رمز موفقیت صندوق های پروژه را روش‌های اختصاصی ایجاد جذابیت دانست و افزود: رمز موفقیت صندوق‌های پروژه، تعیین سرمایه‌گذاران هدف با افق سرمایه‌گذاری درازمدت از طریق ایجاد سازوکار انگیزشی برای آنهاست.

وی ادامه داد: ماهیت پروژه‌ای‌بودن این ابزار تأمین مالی، مختص پروژه‌های بزرگ‌مقیاس‌بودن و داشتن سازوکار شفاف ایجاب می‌کند که به‌منظور ذائقه فعلی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه، از حرکت به سمت مدلهای با حضور بازارگردان با تضمین بازدهی پرهیز شود چرا که کارمزدهای بازارگردانی در هر صورت باعث خروج وجه از صندوق می‌شود و با ماهیت پروژه‌ای آن در تضاد است.

محمدلو افزود : اصلاح سازوکار صندوق پروژه إز طریق تبیین سازوکار انگیزشی برای گروه‌های مختلف سرمایه‌گذار امکان پذیر است.

 

وی عزم وزارت نفت برای استفاده از مشوق‌ها و تضامین طراحی‌شده و شناسایی پروژه‌های سودآور حوزه نفت و گاز را از پیش نیازهای اثرگذار این حوزه خواند و گفت: تهیه طرح توجیه فنی اقتصادی، تشکیل شرکت‌های پروژه توسط شرکت ملی نفت ایران، تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی با درنظرگرفتن مشوق‌های پیشنهادی و فروش سهام شرکت‌های پروژه بر اساس استراتژی‌های خروج ازپیش‌تعیین‌شده می توانند اهداف صندوق پروژه و تامین مالی حوزه نفت و نیرو را به منصه ظهور برسانند.

سمینار بین المللی تامین مالی نفت و نیرو با حضور نمایندگانی از شرکت های مالی انگلیس و مالزی با همکاری شرکت تامین سرمایه أمین ، شرکت کارگزاری بانک کشاورزی و باشگاه نفت و نیرو امروز صبح در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.


ارسال نظر

captcha