دانستنی‌ها درباره مستمری بازماندگان بیمه‌شدگان

مشاور به سوالات بیمه‌ای ‌خوانندگان پاسخ می گوید.

محمدحسین قشقایی

کارشناس تامین اجتماعی

تامین 24 / همسر من به مدت دوسال‌ونیم در کارگاهی مشغول به‌کار بوده که کارفرما وی را بیمه اجباری و بیمه حوادث کار نکرده و ایشان دو ماه پیش به‌علت برق‌گرفتگی در کارگاه فوت شد. آیا دیه یا بیمه‌ای به من تعلق می‌گیرد، جریمه کارفرما چقدر است و از چه راهی اقدام کنیم تا به نتیجه برسیم؟

بیمه کردن کارگران طبق قانون کار و مواد مختلف قانون تامین‌اجتماعی اجباری است و اگر کارفرمایی از بیمه کردن کارکنان خودداری کند، علاوه‌بر‌اینکه ملزم به پرداخت حق‌بیمه دوره مربوط است، مشمول پرداخت جریمه نیز خواهد شد و این جریمه مستند به قانون کار و تامین‌اجتماعی قابل وصول است. اگرچه کارفرما همسر شما را بیمه نکرده ولی ایشان به‌طور بالقوه بیمه هستند و خانواده می‌توانند با مراجعه به مراجع مربوطه خواستار احقاق حق شوند. در ابتدا مدارک کارکرد و اشتغال مرحوم را به شعبه تامین‌اجتماعی محل کارگاه ارائه کنید تا در کمیته احتساب سابقه شعبه، مورد رسیدگی قرار گیرد، درصورتی‌که از این راه به‌نتیجه نرسیدید به هیئت‌های حل اختلاف وزارت کار مراجعه و علیه کارفرما به‌خاطر عدم اجرای ماده 148 قانون کار شکایت کنید. باتوجه به‌اینکه فوت شوهر شما ناشی از کار و در کارگاه بوده، درصورت تایید کارکرد ایشان، برقراری مستمری بازماندگان به سهولت قابل‌اجراست. ولی اول از همه باید موضوع حادثه در کارگاه که منجر به فوت کارگر شده به اداره کار و شعبه تامین‌اجتماعی گزارش شود تا بازرسان به کارگاه اعزام و ضمن تایید فوت ناشی از حادثه، مقصر را نیز تعیین کنند. درصورت تقصیر کارفرما در عدم تامین استانداردهای ایمنی و حفاظتی وی موظف است خسارات وارده شامل هزینه‌های درمانی و برقراری مستمری را به سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت کند. البته کارفرما می‌تواند با پرداخت10سال مستمری خانواده مرحوم بیمه‌شده به سازمان تامین‌اجتماعی به‌صورت یکجا بری‌الذمه شود. علاوه‌بر‌این، درصورت تایید حادثه در کارگاه و تقصیر کارفرما در این امر، می‌توانید به دادگاه مراجعه و درخواست دیه کنید. 

مادرم بازمانده مستمری‌بگیر سازمان تامین‌اجتماعی هستند. پدر ایشان سال‌ها حق‌بیمه به سازمان پرداخت کرده بودند و ۱۵سال پیش فوت کردند. آیا امکان دارد مادرم حقوق مستمری پدرشان را بگیرند؟ 

درصورتی‌که درحال‌حاضر مستمری‌بگیر هستند و از بابت همسر خود مستمری بازماندگان دریافت می‌کنند، نمی‌توانند از مستمری مربوط به پدر خود نیز بهره‌مند شوند، ولی اگر پدر ایشان مستمری‌بگیر بوده و ایشان اکنون فاقد شوهر و شغل هستند و از جایی نیز مستمری دریافت نمی‌کنند، می‌توانند از مستمری پدر خود استفاده کنند.

اگر خانمی شوهرش فوت کند و یک پسر داشته باشد که الان بزرگ شده، آیا حقوق او با خروج پسر از صف مستمری‌بگیران قطع می‌شود یا خیر؟

اگر منظور این است که این خانم مستمری‌بگیر سازمان تامین‌اجتماعی از بابت شوهر خود بوده و با خروج فرزند از صف مستمری‌بگیران مستمری وی قطع می‌شود، خیر این‌گونه نیست، همسر درهرحال تا آخر عمر استحقاق دریافت مستمری فوت را دارد.

مادرم حدود 61سال سن دارند و من نزدیک به هفت سال است برای او بیمه فرشبافی تامین‌اجتماعی واریز می‌کنم. چون مادرم سن‌شان بالاست، دیگر نمی‌تواند به این کار ادامه دهد، در‌این‌خصوص دو سوال دارم:آیا امکان دارد با همین هفت سال، ایشان را بازنشسته کنم و تامین‌اجتماعی ماهیانه حقوق هفت روز را به‌عنوان حقوق بازنشستگی واریز کند؟ آیا امکان دارد با 10سال سابقه ایشان را بازنشسته کنند، با‌این ‌شرط ‌که حق‌بیمه سه سال باقیمانده را محاسبه کرده و حق‌بیمه آن‌را به‌صورت قسطی از حقوق بازنشستگی‌اش کسر کنند؟

بله اگر سن‌شان بالای 55سال است، می‌تواند با پرداخت حق‌بیمه سه ‌سال کسری تا10سال از مستمری بازنشستگی استفاده کند. در‌این‌صورت میزان مستمری وی براساس10سال سابقه محاسبه و پرداخت می‌شود که یک‌سوم حداقل حقوق سال مربوطه خواهد بود. ضمنا بازپرداخت قسطی کسری حق‌بیمه سه سال ممکن نیست، زیرا تا حق‌بیمه دوره مربوط پرداخت نشود، امکان صدور حکم بازنشستگی و برقراری مستمری وجود ندارد.

آیا با ۲۸ سال سابقه پرداخت بیمه و ۵۶سال سن و خریدبیمه دوسال پایانی، می‌توانم بازنشسته شوم؟

خیر، برای بازنشستگی باید هر دو شرط سن و سابقه تحقق یابد. برای مورد شما داشتن 50 سال سن و 30 سال سابقه توامان لازم است. اگرچه سن را پر کرده‌اید ولی سابقه لازم را ندارید و باید سابقه به 30 سال برسد. درضمن امکان خرید سابقه برای مورد شما وجود ندارد. خرید سابقه فقط برای بازنشستگی آقایانی است که بالای 60سال سن دارند ولی سابقه آنها به10سال نمی‌رسد؛ قانون به این بیمه‌شدگان اجازه داده تا با خرید سوابق کسری تا10سال از مستمری بازنشستگی مطابق با سنوات پرداخت حق‌بیمه (10روز حقوق) بهره‌مند شوند. در این قانون نیز خرید سابقه بیش از سقف 10سال امکان‌پذیر نیست. 

خانمی ۴۰ساله هستم و مدت۱۰سال سابقه بیمه دارم. آیا امکان دارد با خرید ۱۰ سال سابقه بیمه و درخواست بازنشستگی با سابقه ۲۰سال بازنشسته شوم؟ درحال حاضر بیکارم و تصمیم به ادامه کار نیز ندارم. امکان پرداخت ماهیانه بیمه توسط خودم را هم ندارم. 

خیر، امکان خرید سابقه وجود ندارد. سابقه با اشتغال در کارگاه‌های مشمول قانون کار به‌وجود می‌آید یا با پرداخت حق‌بیمه از طریق بیمه‌های اختیاری و مشاغل آزاد میسر است. خانم‌ها با 55سال سن و 20سال سابقه و 20روز حقوق، می‌توانند بازنشسته شوند. همچنین با45سال سن و30سال سابقه با30روز حقوق نیز امکان بازنشستگی خانم‌ها فراهم است. بازنشستگی خانم‌ها با20سال سابقه و42سال سن نیز وجود دارد به شرطی که در هنگام درخواست بازنشستگی در کارگاه‌های مشمول قانون کار اشتغال داشته باشند. خانم‌هایی که55 سال یا بیشتر سن دارند، می‌توانند با حداقل10سال سابقه بازنشسته شوند.

 

منبع: هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha