تجربه زنان فیلیپینی درعرصه تجارت اجتماعی

پول درآوردن از لباس‌های مندرس

زنان آسیایی نشان داده‌اند که موفقیت‌های بیشتری را در عرصه کارآفرینی به‌دست آورده‌اند. دراین‌زمینه زنان بسیاری حاضر هستند، اما فعالیت برخی از آنان بیشتر به چشم آمده، ریسه فرناندز روییز یکی‌از این زنان است.

تامین 24 / فضای مردانه کسب‌وکار در همه‌جای دنیا در حال تغییر به سمت پذیرش بیشتر زنان کارآمد است. امروز شنیدن داستان‌های موفقیت زنانی که نه‌تنها به‌عنوان کارگزار بلکه در مقام کارآفرین وارد دنیای کسب‌وکار می‌شوند رویه‌ای عادی شده. در این میان زنان فیلیپینی نیز گام‌هایی ‌برای نقش‌آفرینی در این عرصه برداشته‌اند. براساس یک پژوهش که توسط HSBC انجام شده، زنان آسیایی نشان داده‌اند که موفقیت‌های بیشتری را در عرصه کارآفرینی به‌دست آورده‌اند. دراین‌زمینه زنان بسیاری حاضر هستند، اما فعالیت برخی از آنان بیشتر به چشم آمده، ریسه فرناندز روییز یکی‌از این زنان است. 

بگذارید ابتدا به این نکته اشاره کنیم که کارآفرینی همیشه به‌معنای تلاش برای کسب سود نیست. در دنیای کارآفرینی، دسته‌ای از کسب‌وکارها به نام تجارت‌های اجتماعی شناخته می‌شوند. فرناندز دقیقا درگیر چنین کسب‌وکاری است که موردتوجه و تشویق مردم فیلیپین نیز قرار گرفته. این زن جوان فیلیپینی کسب‌وکار اجتماعی خود را با حمایت برنامه «برنده جوان جایزه زیست‌محیطی» که توسط شرکت رولکس در سال2010 ارائه شده بود، ایجاد کرد. درواقع این برنامه به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران این کسب‌وکار شناخته شده و بر این اساس موسسه‌ای به نام Rags2Riches را پایه‌گذاری شده‌است. این موسسه هدف خود را پاسخگویی به مشکلات در کشور شامل فقر و کم‌توجهی به محیط‌زیست کرد. 

موسسه‌ای که فرناندز ایجاد کرده به‌جای شروع به ایجاد خط تولید لباس، با همراهی تعدادی از متخصصین جوان به‌دنبال راهی برای ایجاد کسب‌وکاری هدفمندتر بود. آنها فقط به‌دنبال کسب درآمد نبودند بلکه تلاش می‌کردند که کسب‌و‌کارشان، تاثیر بهتری بر دنیا داشته باشد هرچندکه این تاثیر اندک و کوچک باشد. همان‌گونه که از نام این موسسه برمی‌آید، خانم فرناندز و همکارانش لباس‌های مندرس و کهنه‌شده را بازیافت کرده و به محصولاتی باکیفیت و مُد روز تبدیل می‌کنند که قابل‌عرضه در فروشگاه‌های خرده‌فروشی هستند. کسب‌وکار آنها به‌این‌ترتیب نه‌تنها یک فعالیت سازگار با محیط‌زیست است بلکه از اقتصاد بومی که در کشور وجود دارد نیز حمایت می‌کنند. 

بااین‌حال، این کسب‌وکار درهمین نقطه متوقف نشده. خانم فرناندز پس‌از مشورت با تعدادی از طراحان مد برنامه‌ای را برای آموزش حدود900 کارمند اجرا کرد که بتوانند محصولات دست‌ساز تولید کنند. بیشتر این کارکنان را زنانی تشکیل می‌دادند که در بزرگ‌ترین مناطق تجمع زباله در کشور فیلیپین زندگی می‌کنند. این زنان پس‌از دوره آموزشی موفق شدند که لباس‌های مندرس و کهنه را به صنایع‌دستی مانند کیف، جعبه عینک و محصولات مشابهی تبدیل کنند که قابل‌فروش و عرضه به خریداران است. 

خانم فرناندز و موسسه وی به‌این‌ترتیب موفق به ایجاد اشتغال ثابت برای300 زن فلیپینی شده‌اند. او دراین‌باره می‌گوید: «من به‌دنبال کسب معاش و ایجاد منبع درآمد نیستم. می‌خواهم که محصولات پایدار و سازگار با محیط‌زیست تولید کنیم. دستیابی به‌چنین موقعیتی به‌معنای موفقیت برای همه است.»

منبع: هفته نامه آتیه نو / thenewsavvy.com


ارسال نظر

captcha