چرا باید بر عطاری‌ها نظارت جدی‌تری انجام شود؟

در اینکه باید طب ایرانی توسعه یابد و از ظرفیت‌های علمی این طب کهن بهره ببریم شکی نیست؛ اما در این مسیر نباید به سودجویان اجازه دهیم که از این طب ریشه‌دار، سوءاستفاده کنند و به منافع نامشروع برسند.

تامین 24 /

دکتر عباسعلی پوربافرانی

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس

این روزها شاهد هستیم که عطاری‌های متخلف زیادی در سطح شهرها جولان می‌دهند که عده‌ای از آنها حتی مجوز فعالیت از صنف و اتحادیه خود را هم نگرفته‌اند. اغلب افرادی هم که در این عطاری‌های متخلف، مشغول به‌کار هستند، در زمره افرادی قرار دارند که هیچ تخصصی در حوزه سلامت ندارند و صرفا به دید درآمدزایی آسان و بی‌دردسر وارد این حوزه شده‌اند.‌در بساط این عطاری‌های متخلف، انواع و اقسام قرص‌ها و شربت‌ها هم دیده می‌شود؛ مثلا عطاری‌هایی وجود دارد که داروهای ترک اعتیاد و حتی قرص مرگبار برنج را به‌راحتی به مشتری می‌فروشند.‌جولان این عطاری‌های متخلف، علاوه بر اینکه سلامت جامعه را به خطر خواهد انداخت، موجب افزایش هزینه‌های درمان نیز خواهد شد.

تجویز درمان‌های غیرعلمی ازسوی عطاری‌های بدون مجوز، موجب افزایش بار بیماری‌ها در جامعه می‌شود و به‌همین‌دلیل نیاز است متولیان نظام سلامت، نظارت جدی‌تری بر فعالیت این مراکز داشته باشند. درحالی‌که شاهد هستیم طی سال‌های اخیر، اقبال عمومی نسبت به طب ایرانی افزایش پیدا کرده؛ اما متاسفانه عده‌ای افراد سودجو از این اقبال مردم، سوءاستفاده می‌کنند و بدون داشتن دانشی جامع در حوزه سلامت، برای مردم نسخه می‌پیچند. نمونه این تجویزهای غیرعلمی هم کم نیست.

در اغلب عطاری‌های بدون مجوز، انواع و اقسام داروهای گیاهی را به دست مشتری می‌دهند، بی‌آنکه به‌درستی از عملکرد این داروها اطلاع داشته باشند.‌ازسوی‌دیگر، خیلی از شهروندان هم گمان می‌کنند که مصرف داروهای گیاهی، بدون عارضه است، درحالی‌که تحقیقات و یافته‌های علمی کاملا موید این موضوع است که مصرف خودسرانه داروهای گیاهی و تجویز این داروها از سوی افراد غیرمتخصص می‌تواند به‌اندازه مصرف خودسرانه داروهای شیمیایی، مضر و خطرناک باشد. اگر این آگاهی‌ها به مردم ارائه شود و دانش عمومی جامعه نسبت به داروهای گیاهی، گیاهان دارویی و طب ایرانی افزایش پیدا کند، درآن‌صورت مردم به هر عطاری بی‌نام‌و‌نشانی اعتماد نمی‌کنند و درنتیجه، خودبه‌خود بساط فروش و تجویز غیرقانونی داروها در عطاری‌های متخلف، جمع خواهد شد.

 

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha