صعود هفت پله‌ای ایران در شاخص رقابت‌پذیری

گزارش مجمع جهانی اقتصاد از شاخص رقابت‌پذیری در سال 2018-2017 نشان می‌دهد که ایران با هفت پله صعود نسبت به سال گذشته، جایگاه شصت‌ونهم را در بین 137کشور موردبررسی، به‌خود اختصاص داده است.

تامین 24 /نمره ایران از هفت امتیاز ممکن 3/4 برآورد شده است.ایران از بین 13کشور حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا، جایگاه هشتم را به‌دست آورده است. جزئیات گزارش نشان می‌دهد، ایران در شاخص‌هایی مانند اندازه بازار و محیط اقتصاد کلان وضعیت بهتری دارد، اما در کارایی بازار نیروی کار و پیشرفته بودن بازار مالی وضعیت ایران مطلوب گزارش نشده است. گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد حاکی از آن است که در بین 12 رکن اصلی شاخص رقابت پذیری جهانی ایران در ارکان کارایی بازار نیروی کار رتبه 130 و پیشرفته بودن بازار مالی رتبه 128 (یا بدترین وضعیت) و در ارکان  اندازه بازار  رتبه 19 و محیط اقتصاد کلا رتبه 44 (یا بهترین وضعیت) را دارد.مقایسه رتبه امسال ایران در شاخص رقابت‌پذیری جهانی با پنج سال گذشته نشان می‌دهد که این رتبه ازنظر کیفی‌و‌کمی پیشرفت داشته است.

گفتنی است در این گزارش رتبه آخر متعلق به یمن است و چاد و موزامبیک در رتبه‌های 135 و 136 جدول قرار دارند. همچنین سوئیس، آمریکا، سنگاپور، هلند، آلمان، هنگ‌کنگ، سوئد، بریتانیا، ژاپن و فنلاند در رتبه‌های اول تا دهم قرار دارند. در کشورهای همسایه ایران، بهترین رتبه مربوط به امارات متحده عربی (رتبه 17) است. رتبه قطر 25، عربستان سعودی 30، بحرین 44، کویت 52، ترکیه 53، عمان 62 و اردن 65 گزارش شده و در بین اقتصادهای مهم جهان، چین با یک پله صعود رتبه 27 را کسب کرده است. این شاخص تا سال 2008 برای ایران محاسبه نمی‌شد؛ اما از این سال به‌بعد و به‌همت اتاق بازرگانی ایران، اطلاعات این شاخص برای ایران گردآوری و برای مجمع جهانی اقتصاد ارسال شد و به‌این‌ترتیب برای اولین بار ایران در رتبه‌بندی گزارش سال 2009 شاخص رقابت‌پذیری جهانی قرار گرفت و تاکنون در هشت گزارش پیاپی سالانه مورد ارزیابی قرار گرفته است. مجمع جهانی اقتصاد (WEF) سطح رقابت‌پذیری کشورها را منعکس‌کننده توان آنها در تامین و افزایش رفاه برای اتباع خود می‌داند.

بر‌این‌اساس رقابت‌پذیری براساس رفاه اقتصادی کشورها تعریف می‌شود و رفاه اقتصادی متناسب با سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی انجام شده در کشورها افزایش می‌یابد. بنابراین هرعاملی که باعث شود سرمایه‌گذاری جدید انجام نشود (مثل تحریم‌ها) یک مانع رقابت‌پذیری محسوب می‌شود.‌ مقایسه ارکان مختلف رقابت‌پذیری ایران با بالاترین کشور (سوئیس) و پایین‌ترین کشور (یمن) در جدول رده‌بندی رقابت‌پذیری جهانی نیز نشان می‌دهد که ایران در رکن «اندازه بازار» که مجموع بازار داخلی و صادراتی را شامل می‌شود، بالاترین امتیاز را در بین کشورهای منطقه داشته است. درمقابل در دو رکن «کارایی بازار نیروی کار» و «کارایی بازار کالا» ایران کمترین فاصله را با یمن دارد که در انتهای جدول رقابت‌پذیری قرار گرفته است.

 

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha