یادداشتی از حامد عرفانی

10گانه بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها

یکی از چالش‌های بزرگ کشور در حوزه بیکاری، وجود هزاران فارغ‌التحصیل آماده ورود به بازار کار است که باتوجه به‌عدم برنامه‌ریزی مناسب دستگاه‌های مسئول طی ادوار مختلف در تعیین نیازهای موردنظر درجهت به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در مشاغل مختلف دولتی و غیردولتی، باعث ایجاد عدم توازن در عرضه‌و‌تقاضای صحیح در بازار کار شده است.

حامد عرفانی 

کارشناس بازار کار

تامین 24 /درنتیجه تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، بیکاری بلندمدتی را تجربه می‌کنند. علل بیکاری جوانان در جامعه امروز به‌دلایل مختلفی بستگی دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌شود.

1- نرخ فزاینده زادوولد در دهه60 و ایجاد سیل عظیمی از فارغ‌التحصیلان در اواسط دهه 80 که درحال‌حاضر فارغ‌التحصیلان متولد دهه70 ایران هم به این جمعیت بیکار اضافه شده‌اند و این روند، ادامه نیز دارد. 
2- توسعه بیش‌از‌حد دانشگاه‌ها با عناوین مختلف طی سالیان گذشته اعم از دانشگاه آزاد، علمی-کاربردی و پیام نور و... نیز یکی دیگر از اسباب ایجاد شرایط فعلی به‌شمار می‌آید.
3- گرایش بیش‌از‌حد دانش‌آموزان به انتخاب رشته‌هایی از قبیل حقوق، پزشکی و ... باعث ایجاد انباشت نیروی انسانی در برخی رشته‌های خاص شده و هیچ توازنی میان رشته‌های دانشگاهی و نیاز بازار کار، دیده نمی‌شود. 
4- تعیین رشته‌های دانشگاهی توسط معلمان پرورشی و مشاوران مدارس، بدون‌ درنظر‌گرفتن آینده شغلی و نیازهای بازار کار برای دانش‌آموزان دهه70، نیز بحران‌زا بوده است. معلمان پرورشی که معمولا درس‌خوانده مشاوره و روان‌شناسی نبوده و کمترین اطلاعاتی از تخصصِ انتخاب رشته نداشتند. 
5- فشار خانواده یا اطرافیان برای ورود به دانشگاه یا رشته‌های خاص بدون اطلاع و شناخت از رشته‌‌های دانشگاهی که منجربه بی‌علاقگی دانشجو نسبت به تحصیل شده و در آینده نیز به دنبال شغلی غیرمرتبط با تحصیلات آکادمیک می‌شود که با ذهنیت‌های وی در انطباق باشد.
6- ایجاد رشته‌های گوناگون مرتبط و بدون ارتباط با بازار کار کشور در سال‌های متمادی توسط دانشگاه‌ها و تشویق جوانان برای ورود به عرصه‌های تحصیلی بدون درنظرگرفتن ظرفیت‌های موجود در کشور که آیا می‌تواند پاسخگوی فارغ‌التحصیلان چنین رشته‌هایی باشد یا خیر؟
7- دانشگاه‌های ما نمی‌توانند دانش‌آموز تحویل‌ بگیرند و فارغ‌التحصیل متخصص به بازار کار تحویل دهند. 
8- فعالیت‌های مهارت‌آموزی دانشجویان، کاهش چشمگیری داشته و عدم مهارت کافی، مانعی برای اشتغال به‌کار آنان شده است.
9- عدم شایسته‌سالاری در جذب نیرو در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی، منجر به بیکاری فارغ‌التحصیلان ممتاز دانشگاه‌های معتبر کشور می‌شود. 
10- افزایش سطح تحصیلات جامعه تا سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد، سطح توقعات فرد از کار و اشتغال را تغییر داده است؛ به‌طوری‌که در چند سال گذشته یکی از معضلات شغل در ایران، افزایش «میل به پشت‌میزنشینی و داشتنِ شغل‌های دولتی» بوده، اما علی‌رغم بالابودن تقاضا برای شغل‌های دولتی، دولت قادر به استخدام نیروی جدید نیست. 
 
منبع: هفته نامه آتیه نو 
 

ارسال نظر

captcha