موانع تولید و رونق اشتغال به روایت عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس عجین شدن موانع تولید با قدرت و قوانین را مانع جذب سرمایه‌گذاران دانست و گفت: متاسفانه سالانه ۱۸۰ هزار ایرانی با تحصیلات عالی از کشور مهاجرت می‌کنند.

تامین 24 / علی اکبری در نشست علنی امروز چهارشنبه 19 مهر صحن علنی مجلس، در نطق میان دستور، گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر تولید و اشتغال اقدامی خردمندانه است البته تحقق شعار به اقداماتی بستگی دارد، اشتغال در گرو تولید و سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری در گرو امنیت و تسهیل امور است، بنابراین گل‌آلود کردن فضا، بروکراسی پیچیده را بازدارنده،  قوانین متضاد را پایدار و کارآفرین و سرمایه گذار را دفع می‌کند.

اکبری با اشاره به مدت زمان فعالیت اقتصادی در کره جنوبی، گفت: این مدت زمان کوتاه سبب گرایش سرمایه‌ها به کره جنوبی شده است، از سوی دیگر رانت و ویژه خواری، مدیریت چند گانه در نظام اقتصادی و گستره فعالیت‌های مبرا از پاسخ‌گویی، رفتار یکجانبه و ضد تولید شبکه بانکی، اسکله‌های خارج از کنترل، قاچاق، فرار مالیاتی، زد و بندهای نامشروع، القاء ناامیدی در جامعه، عدم امکان نظارت بر فعالیت‌ها و امنیتی کردن فضای عمومی به ندرت سرمایه‌گذار و کارآفرین را جذب خواهد کرد.

این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: ساختار پولی و مالی کشور به جای نقش توسعه‌ای، بانک‌ها به جای نقش بانکداری و تسهیل جا‌به‌جایی امور مالی و خدمات با گرفتن بهره مرکب و سودهای نامتعارف و رباخواری از ماموریت‌های خود منحرف گشته است، تولید با این موانع که با قدرت و قوانین عجین شده امکان رشد پیدا نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، وی با اشاره به اتفاقات اخیر آذرآب هپکو، گفت: بانک‌ها باید هزینه خود از خدمات بانکداری و صدور ضمانت‌نامه‌ها تامین کنند نه آنکه  از طریق بهره، سود و جریمه به دنبال تامین هزینه‌های خود باشند. شبکه گسترده رسانه‌های تندرو و مخالف دولت و رفتار غیرمنصفانه رسانه ملی نیز با نشان دادن وضعیت کدر و غیر واقعی از جامعه و دولت، دستاوردی جز فرار سرمایه‌های مادی و خروج منابع انسانی نخواهد داشت.

اکبری افزود: رشد قارچ گونه گیرنده‌های ماهواره‌ای و رویکرد شبکه‌های مختلف بیگانه نمونه بارز از بی‌اعتمادی به رسانه ملی است، همچنین گردشگران که بهترین عناصر مبادله فرهنگی هستند با تبلیغات سو در حوزه بین الملل، ایران هراسی رسانه‌های مغرض و ایجاد ذهنیت منفی در بین شهروندان دیگر کشورها مواجهند اما بازتاب رضایتمندی اکثر گردشگرانی که از زیبایی و مهمان‌نوازی ایران به شگفت آمده‌اند باید به عنوان فرصتی برای ایجاد زمینه ورود گردشگران به کشور تسهیل  و تبدیل شود.

این نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: دنیای کسب و کار به ارزان تر شدن قیمت کالا و خدمات با کیفیت، تنوع انتخاب برای مشتری و حذف کسب و کارهای سنتی پیش می‍‌‌‌رود، 20 درصد مشاغل سنتی به زودی از میان خواهد رفت، این تهدیدی است لکن با توسعه زیرساخت‌های اینترنت و تجارت الکترونیک باید به فرصت تاریخی برای اشتغال‌زایی تبدیل شود.

اکبری معتقد است: جوانان با داشتن سرمایه علم و دانش و خلاقیت می‌توانند با تخفیف مالیاتی ومشوق‌های قانونی با حداقل هزینه اشتغالزایی کرده و در سطح بین‌الملل عرض اندام نمایند. در واقع با ایجاد مراکز تماس و پشتیبانی باید از نیرو کار ارزان و دسترس به فیبر نوری به ایجاد شغل و ثروت ملی کمک کرد.

اکبری اظهار کرد: فرار مغزها از ایران فاجعه ملی است، متاسفانه ایران سومین مردمان جهان را داراست که به دنبال مهاجرت هستند، به نوعی که سالانه 180 هزار ایرانی با تحصیلات عالی از کشور مهاجرت می‌کنند، بنابراین زمینه سازی برای نگهداشت این سرمایه‌ها در کشور باید تکلیف شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: دولت باید معوقه پول گندم‌کاران را پرداخت کند، متاسفانه حساسیتی که در سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت یارانه و حقوق کارکنان است برای پرداخت دست رنج گندم کاران وجود ندارد.


ارسال نظر

captcha