در پایان ششمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان

تفاهم نامه مشترک اقتصادی میان ایران و گرجستان امضا شد

علی ربیعی وزیر تعاون ، کار و رفا ه اجتماعی روز سه شنبه در پایان ششمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان با گیورگی گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

تامین 24 / تفاهم نامه ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و گرجستان حاوی 16 ماده و شامل همکاری دو کشور در حوزه های نفت و گاز، پتروشیمی، انرژی، تجارت، سرمایه گذاری، حمل و نقل ترکیبی از جمله جاده ای، ریلی، هوایی، دریایی، ارتباطات و فن آوری، گردشگری، کشاوزی، کار، بهداشت، استاندارد، شهرداری، آموزش و پرورش و فرهنگ است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به تفلیس، دکتر علی ربیعی پس از امضای تفاهم نامه در جمع خبرنگاران گفت: تسهیل در امور بانکی یکی از مواد این تفاهم نامه است.

وی خاطرنشان کرد با توجه به فراوانی منابع آب در گرجستان و زمین های حاصلخیز، موادی از تفاهم نامه به همکاری در این زمینه اختصاص یافته، همچنین ایران نیز در زمینه انتقال دانش فنی در حوزه آبخیزداری و شیلات می تواند به گرجستان کمک کند.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان افزود: در این تفاهم نامه، مسائل آموزشی و همکاری در این زمینه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

دکتر ربیعی افزود: ایران در صنعت ساختمان و چینی ظرفیت های مناسبی دارد که برای طرف گرجستانی حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد که گردشگری بین دو کشور نباید یک طرفه باشد و مذاکراتی در مورد گردشگری سلامت و ظرفیت های زیادی که در ایران وجود دارد انجام گرفت.

دکتر ربیعی همچنین وجود ظرفیت های خوب برای همکاری دو کشور در عرصه های ورزشی ، تامین اجتماعی از جمله داروسازی و نیز در بخش فرهنگی را مورد اشاره قرار داد.

گئورگی کاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان و رییس گرجستانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور نیز در مورد این تفاهم نامه به خبرنگاران گفت: همکاری ایران و گرجستان در حوزه حمل و نقل و ترانزیت از مهمترین موضوعات تفاهم نامه بود و همکاری دو کشور در این زمینه به معنی اتصال خلیج فارس به دریای سیاه و اروپا است که می تواند خدمات ارزنده ای در عرصه بین المللی داشته باشد. 

وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان، همچنین تجربه بزرگ ایران در بخش کشاورزی، شیلات، نفت و گاز را مورد اشاره قرار داد و علاقه مندی کشورش برای بهره مندی از این تجربیات را اعلام کرد.

وی افزود: مطمئن هستم تمام تلاشهای ما نتیجه مثبت برای دو ملت ایران و گرجستان خواهد داشت.

پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و گرجستان دو سال قبل در تهران برگزار شده بود.


ارسال نظر

captcha