سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد

پوشش بیمه‌ای برای هزینه‌های بیماران پیوندی

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: افراد متوسط جامعه وقتی نیاز به پیوند یا دیالیز پیدا می کنند، حتی کوچک ‌ترین هزینه‌ای برایشان کمرشکن محسوب می ‌شود بنابراین هزینه‌های بیماران پیوندی جزو مواردی است که تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

تامین 24 / ایرج حریرچی در خصوص برآورده کردن مشکلات اقتصادی در 100 روز اول دولت، گفت: انتظارات بهداشتی و درمانی ما فزاینده است و ما با درآمدی متوسط، مدرن ‌ترین روش‌های درمانی را مطالبه می‌‌کنیم.

وی گفت: رئیس‌جمهور در خصوص حل مشکلات اقتصادی در حوزه سلامت دستوراتی دادند و جلساتی تشکیل شدکه این جلسات نتایج خوبی داشته است.

به گزارش خبرگزاری آنا، حریرچی یادآور شد: ۸۰ درصد مردم توان پرداخت تعرفه قانونی بیمارستان‌‌های خصوصی را ندارند. 16 تا 17 درصد مردم نیز با کمک بیمه تکمیلی می‌توانند این هزینه‌ها را پرداخت کنند و فقط 3 تا 4 درصد مردم قادر هستند به صورت مستقیم به بیمارستان‌‌های خصوصی مراجعه کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران می‌توانند تخلفات حوزه درمان را از طریق سامانه ١٦٩٠ گزارش دهند، گفت: نظارت وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاى مرتبط از لحاظ استاندارد و کیفیت خدمات و هزینه‌‌های مالی پس از طرح تحول بیشتر شده است، مدیران عامل و فنی بیمارستان‌های خصوصی اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده‌اند، اما این اقدامات و نظارت‌‌ها به معنی انجام نشدن تخلف نیست، لذا هر پرداختی خارج از صندوق بیمارستان غیرقانونی است‌.

حریرچی در خصوص انتقال آموزش پزشکی از وزارت بهداشت به وزارت علوم گفت: قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص است. در سیاست‌های کلی سلامت نیز رهنمودهایی در این زمینه مطرح شده است و هم اکنون با توجه به مشکلات وزارت علوم تعداد تخت‌‌های آموزشی، توان مناسب هیات علمی، امکاناتی که بهداشت و درمان در اختیار حوزه آموزش قرار می‌‌دهد و همچنین در مقایسه با مشکلات سیستم سلامت، این موضوع اولویت ‌دار نیست. شرایط زمانی فعلی را باید در نظر گرفت و قطعا برگشت به عقب امکان‌‌پذیر نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص ساعت کاری دستیاران گفت: مدل ساعت کاری دستیاران در کشور ما مطابق با مدل دستیاری سیستم آمریکا و آمریکای شمالی است. در دوره‌‌های گذشته بیشتر روی جنبه آموزشی دستیاری تاکید می‌‌شد، اما در دیدگاه دیگر آن را به عنوان شغل در نظر می‌‌گیرد، اما با فشاری که امروز روی دستیاران است، موافق نیستیم و در برخی رشته‌‌ها باید تغییراتی در این زمینه صورت گیرد.

وی در خصوص تامین هزینه بیماران پیوندی و تحت پوشش قرار دادن خدمات مربوط به آن گفت: بعضی اقشار جامعه برای هزینه‌های سلامت نباید پرداختی داشته باشند، متوسط افراد جامعه وقتی نیاز به پیوند یا دیالیز پیدا می‌کنند، حتی کوچک‌ترین هزینه‌ای برایشان کمرشکن محسوب می‌شود چراکه علاوه بر اینکه احتمال دارد، شغل ‌شان را از دست دهند، باید هزینه‌‌های بیماری را نیز بپردازند، بنابراین هزینه‌های بیماران پیوندی جزو مواردی است که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.


ارسال نظر

captcha