وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد

افزایش 50 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان گفت: حجم مبادلات دو کشور در دو سال اخیر و در فاصله برگزاری دو کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان، 50 درصد افزایش پیدا کرده و به 131 میلیون دلار رسیده که 83 میلیون دلار آن صادرات ایران به گرجستان است.

تامین 24 / علی ربیعی که برای شرکت در اجلاس روسای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان به تفلیس سفر کرده است، شامگاه دوشنبه 17 مهرماه پس از دیدار با نخست وزیر و وزیر دارایی گرجستان، اظهارکرد: در نشستی که امروز با آقای «گیورگی کویریکاشویلی» نخست وزیر گرجستان داشتیم برای دو برابر شدن حجم مبادلات تجاری دو کشور برنامه ریزی شد.

وی با اشاره به وجود برخی موانع در مسیر همکاری دو کشور، گفت: تردد کامیون های ایرانی از گرجستان که در حال حاضر از 4 هزار کامیون در سال به 12 هزار کامیون رسیده، به دلیل شیوه اخذ مجوز با مشکلاتی روبه رو بودند که قرار شد، کامیون های ایرانی بدون مجوز از گرجستان عبور کنند.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان افزود: نخست وزیر گرجستان در این نشست اعلام کردند که با علاقه موضوع مبادلات پولی و بانکی دو کشور را پیگیری می کنند و پیشنهاد کردند که بانک های ایرانی شعبه ای در گرجستان داشته باشند، ولی تصمیم نهایی در این مورد در نشست روسای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان که سه شنبه برگزار می شود گرفته خواهد شد.

وی در گفت و گو با ایرنا افزود: دو طرف حمایت سیاسی خود را از یگدیگر اعلام و برای همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی مانند انرژی، حمل و نقل و پروژه های مشترک اعلام کردند. ما هم بدنبال این هستیم که بخشی از تولیدات خود را در ایران انجام دهیم و پس از انجام کارهای نهایی تولیدات در گرجستان از این کشور صادر کنیم که در این زمینه هم به تفاهم هایی دست پیدا کردیم. 

تسهیل روابط مالی، مهمترین محور مذاکره هیات ایرانی با مقامات گرجستان بود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  گفت: تسهیل روابط مالی به عنوان زیر ساخت ارتباطات اقتصادی مهمترین محور مذاکره هیات ایرانی با مقامات گرجستان بود.

علی ربیعی عصر روز دوشنبه پس از دیدار با گیورگی گاخاریا، وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان و به اتفاق این مقام گرجستان در جمع خبرنگاران، افزود: در این دیدار مذاکرات توسعه روابط دو کشور در حوزه های اقتصادی مختلف را بررسی کردیم.

وی توسعه همکاری ایران و گرجستان در حوزه حمل و نقل، ایجاد کریدورهای جدید از جمله از خلیج فارس به دریای سیاه از طریق خاک دو کشور را از موضوعات مورد مذاکره این دیدار عنوان کرد. 

به گفته وزیر کار و رفاه اجتماعی کشورمان، انتقال گاز طبیعی به گرجستان، احداث یک کارخانه پتروشیمی در یکی از بنادر گرجستان از سوی بخش خصوصی ایران، کشتی فراسرزمینی، اجرای پروژه های تکمیلی با برند مشترک در حوزه های صنعتی از محورهای دیگر این مذاکرات بود.

گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان نیز در این نشست خبری گفت: گرجستان می تواند ایران را به بازارهای اروپایی نزدیک کند، ایران نیز مسیری برای دستیابی گرجستان به بازار 300 میلیون نفری منطقه است. 

وی افزود: دیدار امروز با وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ایران آغاز کارهایی است که دو کشور در آینده انجام خواهند داد.

وی با اشاره به برگزاری ششمین اجلاس روسای کمیسیون مشترک اقتصادی گرجستان و ایران در تفلیس، آن را گامی دیگر در توسعه روابط اقتصادی دو کشور عنوان کرد و گفت: در این اجلاس چشم انداز همکاری اقتصادی ایران و گرجستان در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

ربیعی با دیمیتری کومسیشویلی وزیر دارایی وگیورگی کویریکاشویلی نخست وزیر گرجستان نیز دیدار و گفت و گو کرد.

پروژه های جدید انرژی و حمل و نقل منطقه قفقاز جنوبی را متحول خواهد کرد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با بیان اینکه اتفاقات بسیار مهمی در حوزه انرژی و حمل و نقل در حال شکل گیری است که می تواند روابط منطقه را متحول کند، افزود: در این شرایط ایران می تواند با گسترش روابط خود از طریق برگزاری کمیسیون های مشترک اقتصادی جایگاه تاثیر گذار خود را حفظ کند.

سید جواد قوام شهیدی همزمان با آغاز ششمین نشست کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و گرجستان در تفلیس، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: توافقات جدید در زمینه انرژی و مبادلات برق، ایجاد پالایشگاه در گرجستان و تامین خوراک آن و همچنین ایجاد کریدور شمال - جنوب که خلیج فارس را به دریای سیاه متصل می کند، چهره منطقه را تغییر خواهد داد. 

وی افزود: کریدرو شمال - جنوب، خطی است که بخش اعظم آسیا را به اروپا وصل می کند و یک مسیر امن و ارزان نسبت به خطوط مشابهی است که بخصوص در گذشته مورد استفاده کشورهای حوزه اقیانوس هند قرار می گرفته است. 

سفیر کشورمان در گرجستان در مورد برگزاری ششمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان در تفلیس، گفت: در این اجلاس مسایل سیاسی، اقتصادی و فرهنکی مطرح می شود. 

وی تاکید کرد سند کمیسیون مشترک یک سند پایه و مبنای توافقات در حوزه های مختلف است. 

قوام شهیدی گفت: در این کمیسیون 30 کارشناس به نمایندگی از دستگاه های مختلف بحث های اقتصادی مربوط به حوزه های مالی، بانکی، پزشکی و کشاورزی را در کارگروه های تخصصی بررسی می کنند و در پایان یک سند نهایی تنظیم و به امضای روسای کمیسیون مشترک ایران و گرجستان می رسد. 

وی در مورد جمع بندی نتایج پنج کمیسیون برگزار شده طی 23 سال گذشته، اظهار داشت: در کمیسیون های گذشته همه مسائل مربوط به دو کشور مطرح شده است، ولی در برخی موارد تحولات مختلف بین المللی و منطقه ای و حتی مسائل داخلی کشورها اعم از تغییرات سیاسی و تغییر در قوانین، موجب شده که برخی از سند های توافق شده در این کمیسیون ها به طور کامل اجرا نشود. 

سفیر ایران در گرجستان گفت: تکرار کمیسیون های مشترک در واقع یک نگاهی است به آنچه تاکنون روی زمین مانده، و فرصتی است برای یافتن راهکارهایی برای عملیاتی شدن مواردی که در کمیسیون های قبل انجام نشده است و همچنین بدنبال توافق های جدید هستیم. 

قوام شهیدی با بیان اینکه در برخی موارد محدودیت های منطقه ای و بین المللی و تغییرات در حوزه های سیاسی و قانون گذاری دو کشور موجب شده که از تمام ظرفیت های طرفین در جهت توسعه روابط استفاده نشود، افزود: با این اسناد و کمیسیون های مشترک ما می توانیم سهم بیشتری در مناسبات اقتصادی گرجستان داشته باشیم، گرجستان هم بسیار بیشتر از آنچه شاهد هستیم از ظرفیت اقتصادی کشور ما بهره مند می شود و ما در کمیسیون های مشترک دنبال این راهکارها هستیم.

قوام شهیدی خاطرنشان کرد ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری ایران و گرجستان پس از گذشت دو سال از پنجمین اجلاس این کمیسیون در تهران برگزار می شود و در آن دستگاه های اقتصادی از جمله وزارت اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران مسوولیت کمیسیون دو جانبه را بر عهده دارند. 

توسعه روابط بانکی، مهمترین بحث نشست کارشناسی کمیسیون مشترک ایران و گرجستان

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مهمترین موضوع مورد بحث در نشست کارشناسی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران گرجستان، که با حضور کارشناسان دو کشور در تفلیس برگزار شد یافتن راهکارهایی برای توسعه روابط بانکی میان دو کشور بود.

سید حسن هفده تن، در حاشیه این نشست، به تشریح مسائل مطرح شده در این نشست دو جانبه پرداخت و افزود: حجم تبادلات اقتصادی بین ایران و گرجستان در سال 2016 میلادی 100 میلیون دلار بود که امیدوارم امسال با توجه به عزم جدی که برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور وجود دارد به دو برابر افزایش یابد.

وی افزود: سفر آقای دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به گرجستان و سفر نخست وزیر این کشور به ایران در سال جاری، آغاز یک بهبود روند توسعه روابط بین دو کشور بود.

معاون وزیر کار گفت: در این نشست ضمن تاکید بر فرصت های لازم برای توسعه روابط بخش خصوصی دو کشور، بحث حمل و نقل، مسائل گمرکی، ایجاد پالایشگاه و تشکیل قطب سرمایه گذاری مشترک نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

هفده تن افزود: حضور اعضای اتاق بازرگانی ایران در این نشست دو جانبه گواهی بر عزم دو کشور برای ارتقای شاخص های مهم اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری است.

معاون وزیر کار کشورمان در مورد نقش دولت در توسعه روابط تجاری گفت: دولت زیر ساخت ها و زمینه فعالیت بخش های خصوصی را فراهم می کند. 

شاهد توسعه جهشی روابط اقتصادی با ایران هستیم

«گنادی آرولادزه» معاون وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان گفت: آمار موجود مربوط به روابط اقتصادی دو کشور نشان دهنده توسعه جهشی و رو به روشد روابط دو کشور در حوزه های مختلف از جمله گردشگری، سرمایه گذاری و تجاری است.

آرولادزه در حاشیه نشست کارشناسی ششمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و گرجستان در تفلیس به خبرنگار ایرنا گفت: نشست کارشناسی ششمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و گرجستان به توسعه روابط اقتصادی دو کشور کمک می کند. 

وی با ابراز اطمینان از توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی گرجستان و ایران، گفت: هدف نشست کارشناسی ششمین کمیسیون همکاری های اقتصادی دو کشور بررسی راهکارها و برداشتن گامهای مثبت و موثر در زمینه توسعه روابط اقتصادی است. 

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات کارشناسی در حوزه های انرژی، تجارت و حمل و نقل به تقویت همکاری ها در این حوزه ها کمک کند. 

آرولادزه گفت: در چارچوب این کمیسیون یک کار گروه ویژه مربوط به روابط بانکی در این نشست کارشناسی تشکیل شده است که نظرات دو کشور در آن بررسی می شود. 

گفتنی است هیات تجاری 30 نفره، متشکل از فعالان اقتصادی اتاق مشترک ایران و گرجستان متشکل از مجموعه اتاق بازرگانی، صنایع، کشاورزی و معدن ایران با هیاتی از بخش خصوصی گرجستان که توسط اتاق بازرگانی و صنایع گرجستان، در خصوص بهره برداری از فرصت های مناسب و برنامه های مشترک و به منظور یافتن شرکای مناسب تجاری و سرمایه گذاری با یگدیگر مذاکره می کنند.

ششمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و گرجستان 17 و 18 مهر در تفلیس پایتخت گرجستان برگزار می شود.

نخستین کمیسیون مشترک اقتصادی میان ایران و گرجستان نخستین بار در سال 1373 برگزار شد و از آن زمان تاکنون مسئولان اقتصادی دو کشور پنج بار گرد هم آمده اند.


مطالب مرتبط

ارسال نظر

captcha