درخواست وزیرکشور برای تشکیل جلسه عالی بررسی آسیب‌های اجتماعی

وزیر کشور با اعلام ارایه درخواست جلسه با مقام معظم رهبری درحوزه آسیب‌های اجتماعی پیشینه ارایه گزارش آسیب‌های اجتماعی به ایشان را تشریح کرد.

تامین 24/ عبدالرضا رحمانی‌فضلی درباره پیشینه ارایه گزارش آسیب‌های اجتماعی به ایشان گفت: «سال ٩٥ گزارشی از آسیب‌های اجتماعی طبق روال گذشته آماده شده بود که خدمت روسای قوا و مقام معظم رهبری ارسال شد که رهبر معظم انقلاب گزارش را مطالعه کردند و بر اساس گزارش‌هایی که خودشان هم داشتند دستور دادند حوزه آسیب‌های اجتماعی با جدیت مطالعه و پیگیری شود و گزارش‌های آن خدمت ایشان ارسال شود که این دستور منجر شد تا حدود یک سال جلسات متعددی در این حوزه برگزار شود، جلساتی که سابقه نداشت.» 

وی افزود: «دفتر مقام معظم رهبری متولی این کار و جلسات شد و وزارت کشور نیز به عنوان مسوول تعیین شد؛ به‌طوری‌که جلسات متعدد کارشناسی با دستگاه‌های مختلف، متولیان موضوع و دانشگاهیان در حدود یک سال برگزار شد و نهایتا چندین هزار صفحه مطلب از این جلسات تدوین شد. نتیجه این جلسات به همراه گزارش مدیریتی، محضر مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور تقدیم شد. مقام معظم رهبری پس از مطالعه این گزارش دستور دادند که جلسه محضر ایشان با حضور مسوولان حاکمیتی از جمله قوه قضاییه، مجلس، صدا و سیما، حوزه علمیه و... برگزار شود که نخستین جلسه سه ساعت به طول انجامید. در پایان این جلسه پنج اولویت اصلی در حوزه آسیب‌های اجتماعی مشخص شد، ساز و کار دقیقی تدوین و در خلال این امر مرکز اجتماعی وزارت کشور به سازمان امور اجتماعی تبدیل شد. همچنین ریاست شورای اجتماعی کشور که بر عهده وزیر کشور بود، ارتقا پیدا کرد و رییس‌جمهور به‌عنوان رییس آن تعیین شد. منابع لازم هم برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی مشخص و این موارد با زمانبندی به وزارت کشور ابلاغ شد.»

رحمانی‌فضلی افزود: «ما در وزارت کشور بار دیگر برنامه ملی برای آسیب‌های اجتماعی تهیه کردیم و برای هر موضوعی مسوول و دستگاه‌های معین معلوم شدند. در اولویت‌هایی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی توسط مقام معظم رهبری مشخص شد بحث اعتیاد و حاشیه‌نشینی به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم قرار داشت که همچنان ترتیب اولویت‌بندی‌ها به این شکل باقی‌مانده است. در چهار جلسه‌ای که خدمت مقام معظم رهبری بودیم صحبت‌ها، نقدها، گزارش‌های عینی و عملی شنیده شد و مسائل اجتماعی در طول زمان ایجاد می‌شود و عوامل زیادی در ایجاد آنها وجود دارد. » وزیر کشور افزود: «این نوعِ سیاستگذاری‌ها و نظامات عدم توازن و تعادل؛ در حقیقت عدم توزیع عادلانه منابع و امکانات، مهاجرت و حاشیه نشینی را به همراه دارد. پنجمین جلسه باید در اوایل اردیبهشت ماه برگزار می‌شد که با توجه به فضای انتخابات و ترافیک کاری همه مسوولان و دستگاه‌ها، تقاضا کردیم این جلسه پس از انتخابات برگزار شود که مورد موافقت قرار گرفت. تلاش می‌کنیم مهر ماه جلسه برگزار شود. ما هم گزارش مناسبی داریم و البته راه بسیار طولانی در پیش است.»

به گزارش ایسنا، رحمانی‌فضلی با اشاره به زنجیره‌ای و چند بعدی بودن آسیب‌های اجتماعی، تاکید کرد: «با آسیب‌های اجتماعی متفاوتی از جمله؛ اعتیاد، حاشیه‌نشینی و طلاق در کشور مواجه هستیم و در این میان در برخی مناطق که میزان بیکاری در آنها بالاست، این آسیب‌ها حادتر هستند. با وجود اعلام رقم ١٢درصد بیکاری در کل کشور به صورت میانگین، شاهد هستیم که در برخی شهرها میزان بیکاری به ٦٠درصد رسیده است. متاسفانه بین تحصیلکرده‌های ما رقم بیکاری بسیار بالاتر از آنچه که به‌طور متوسط اعلام می‌شود، است. »

 


ارسال نظر

captcha