ضرورت حضور بیشتر زنان در مدیریت منابع بیمه‌ای

سال‌هاست که هم فعالان حوزه کار و کارگری و هم مسئولان سازمان تامین‌اجتماعی در مورد یک اصل به توافق رسیده‌اند؛ اصل سه‌جانبه‌گرایی که تنها با حضور و مشارکت فعال نمایندگان کارگران در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها محقق خواهد شد.

سمیه حیدری

فعال حوزه حقوق زنان کارگر

تامین 24  در این زمینه تلاش‌های زیادی صورت گرفته و در طول سال‌ها به‌هرصورتی که شده این نمایندگان در بستر تصمیم‌گیری‌ها هرچند حداقلی حضور داشته‌اند؛ اما چیزی که دراین‌بین دیده نشد، حضور جدی زنان در بین این فعالان و نمایندگان کارگری است.

همان‌طور که آمارها نشان می‌دهد، نزدیک به یک‌سوم بیمه‌شده‌های سازمان تامین‌اجتماعی زنان هستند و به همین‌دلیل، نیاز است که نماینده‌ای از این قشر در ترکیب هیئت‌امنای صندوق تامین‌اجتماعی یا درترکیب  هیئت‌مدیره این سازمان وجود داشته باشد. زنان کارگر همچون مردان و به‌همان‌اندازه حق بیمه می‌پردازند و بنابراین در هنگام سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری درخصوص منابع و مصارف صندوق خود باید نقش‌آفرین باشند. بدیهی است که نباید نگاه به زنان کارگر متفاوت با مردان کارگر باشد، زیرا در بحث ارائه خدمات در حوزه اشتغال و ساعات کار و پرداخت حق‌بیمه، تفاوتی بین زنان و مردان وجود ندارد.
 
وضعیت کشورهای توسعه‌یافته در امر سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی‌های مربوط به فضای کسب‌و‌کار و نیز مسائل بیمه‌ای و رفاهی تجربه‌ای راهگشا و الهام‌بخش است. در این کشورها، نگاه جنسیتی به مقوله مدیریت و سیاست‌گذاری وجود ندارد و زنان نیز با احتساب «تبعیض مثبت» دارای کرسی‌های مشخصی در نهادهای تصمیم‌گیر هستند و در جریان سیاست‌گذاری دخالت دارند. ازاین‌رو انتظار می‌رود که مسئولان سازمان تامین‌اجتماعی به فعالان زن کارگری عرصه عمل بیشتری بدهند و به نیروی‌های متخصص در بین زنان فعال عضو تشکل‌های کارگری برای هم‌افزایی بیشتر و تصمیم‌گیری‌های عادلانه‌تر اعتمادکند.  
 
زنان توانمند و متخصص، متعهد و کاربلد در قشر زنان کارگر و در میان مدیران سازمان تامین‌اجتماعی کم نیستند و همان‌طور که رییس‌جمهور در دیدار با فعالان حوزه زنان و خانواده تصریح کردند زنان در همه مراکز می‌توانند، ‏بار مدیریت را به دوش گیرند و امروز بانوان در صحنه‌های مربوط به علم و دانش با تلاش ‏خود راه را باز کرده و حضوری موثر دارند و در بسیاری از مشاغل نیز به‌همین‌گونه عمل کرده‌اند. در این راستا از همه مسئولین دعوت می‌کنیم تا از توانایی زنان فعال کارگری در عرصه‌های مهم تصمیم‌گیری استفاده کنند تا گامی بلندتر برای مدیریت سازمان تامین‌اجتماعی و صیانت از منابع و اموال بیمه‌شدگان برداشته شود.  
 
منبع: هفته نامه آتیه نو 

ارسال نظر

captcha