کارگران آذرآب و هپکو به دلیل نامعلوم‌بودن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، دست از کار کشیدند

دولت و مجلس، همگام برای حل مشکل صنفی کارگران

یک هفته از حادثه ضرب و شتم کارگران معترض در شهر اراک گذشته و بنا بر اعلام سردار کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی استان مرکزی، مدیرعامل شرکت آذرآب، روز یکشنبه با حکم مقام قضایی، از سوی پلیس احضار و بازداشت شده که روز گذشته اعلام شد، بازداشت مدیرعامل با دستور دادستان اراک بوده است.

تامین 24 /  به دنبال انتشار خبر بازداشت مدیرعامل این کارخانه، ابوالفضل پوروفایی، مسوول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی در گفت‌وگو با ایلنا، مدیرعامل آذرآب را یکی از عوامل ناآرامی‌های روزهای گذشته استان معرفی کرد و ضمن آنکه خبر داد طی روزهای آینده، جلسه هیات‌مدیره این کارخانه برای رسیدگی به مشکلات کارگران برگزار شده و سرنوشت مدیرعامل کارخانه هم مشخص خواهد شد، در مورد دلیل بازداشت مدیرعامل آذرآب گفت: «پس از تجمع کارگران این کارخانه و رخ دادن اتفاقات ناگوار، مسوولان کارخانه حقوق ١ میلیون ٨٠٠ هزار تومانی کارگران را واریز کردند در صورتی که قبل از اعتراضات کارگری هم می‌توانستند این مبلغ را واریز کنند. لذا چنین برداشت می‌شود که سوءمدیریت مدیرعامل باعث چنین پیشامدهایی شده و امنیت استان را متزلزل کرده است.»

در حالی که بنا بر اعلام مسوولان بررسی شکایات و اعتراضات کارگران کارخانه آذر آب، قرار است امروز در مجمع عمومی این کارخانه، سرنوشت مطالبات و انتصاب مدیرعامل جدید یا تعیین‌تکلیف مدیرعامل پیشین که اکنون هم در بازداشت به سر می‌برد، روشن شود، به دنبال اظهارات پوروفایی، عباس قاسمی؛ دادستان عمومی و انقلاب اراک هم در گفت‌وگو با فارس با اعلام اینکه دستگاه قضایی حسب وظیفه قانونی خود، در پی رسیدگی توام با دقت و آرامش به پرونده کارخانه آذرآب است، گفت: «دستگاه قضایی به دنبال حل این مشکل است و پرونده در فضایی آرام و قانونی روند طبیعی خود را به سرعت و دقت طی خواهد کرد. با صدور دستور بازداشت موقت مدیرعامل این کارخانه، در حال بررسی ادله‌ها و ابعاد و زمینه‌های ایجاد مشکلات هستیم و هدف دستگاه قضایی و همه مسوولان و افرادی که پیگیر حل مشکل هستند این است که با رفع مشکلات و دغدغه‌های کارگران و عوامل زحمتکش این کارخانه، همه آنها را نسبت به آینده و روند رو به حرکت این مجموعه امیدوارتر کنیم و این کارخانه با رفع مشکلات و با تلاش کارگران آن بتواند بدون وقفه به تعهدات پیش روی خود نیز عمل کند و کارگران شریف نیز با کمترین نگرانی به کار خود ادامه دهند.»


با وجود این اظهارات، برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که اعتراض کارگران این واحدهای صنعتی، برخی منتقدان دولت را تحریک کرده که با القای بی‌کفایتی بدنه دولت در مدیریت چنین وقایعی، از فضای ایجاد شده سوءاستفاده کرده و فضای عمومی کشور و استان‌های مولد، همچون استان مرکزی را ناآرام و ملتهب نشان دهند. 
اما با گذشت یک هفته از یکی از غم‌انگیز‌ترین اتفاقاتی که برای کارگران؛ این اقشار مظلوم و فقیر جامعه، آن هم صرفا به دلیل اعتراض صنفی و درخواست برای دستمزدهای قانونی خود، رخ داد، تکاپوی دولت و مجلس برای حل مشکلات این قشر مظلوم افزایش یافته است. وزیر تعاون در ابتدای این هفته به معاون خود دستور داد مشکلات کارگران این دو واحد صنعتی و علت اعتراض آنها را تا رفع مشکل پیگیری کند و دو روز قبل هم وزرای صنعت، تعاون و اقتصاد، نمایندگان کارگران هپکو و آذرآب، رییس بانک مرکزی، رییس سازمان خصوصی‌سازی، مدیرکل اداره دارایی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، معاون امنیتی وزیر کشور، استاندار استان مرکزی، نمایندگان مردم اراک در مجلس و مدیرکل صنعت و معدن استان مرکزی برای رفع مشکلات پیش آمده به هم اندیشی نشستند.

روز گذشته هم سید مهدی مقدسی؛ نماینده مردم اراک در مجلس، از تشکیل کمیته ویژه برای بررسی وضعیت کارگران استان مرکزی به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین، نامه نمایندگان این شهر به رییس‌جمهور برای حل سریع مشکلات کارگران شرکت هپکو و آذرآب خبر داد و در حالی که رونوشت نامه ٦ نماینده استان مرکزی، برای رییس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس کل بانک مرکزی، رییس سازمان خصوصی‌سازی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و استاندار استان مرکزی ارسال شده، این نمایندگان، دو روز قبل هم با تذکر کتبی به وزیر کشور پیرامون اتفاقات رخ داده در شرکت‌های آذرآب و هپکو، خواهان اعزام هیات ویژه به اراک جهت بررسی موضوع شدند.


اما اینها قدم‌های دولتمردان ملت است و هنوز نانی به سفره خالی کارگران نرسیده است. کارگرانی که هنوز چشم انتظار ماه‌ها حقوق معوقه خود هستند، در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته‌اند: «وضعیت کنونی کارخانه آذرآب نتیجه عملکرد یک فرد نیست. از مسوولان انتظار داریم که ضمن تامین مطالبات صنفی ‌ما به پرونده تمامی اشخاص دیگری که در سالیان گذشته با عملکرد خود زمینه‌ساز بروز مشکلات کنونی شدند، نیز رسیدگی کنند.سلسله‌ای از عملکرد مدیران و مسوولان وقت این واحد صنعتی در سنوات گذشته، زمینه‌ساز بحران کنونی بوده و متاسفانه در زمان برپایی اعتراضات صنفی هیچ‌کدام از اعضای هیات‌مدیره کنونی کارخانه در جمع کارگران حضور نیافته و حاضر نشدند با کارگران رودررو شوند و همین مساله باعث غبارآلودتر شدن فضا شد. »


فضای هفته گذشته برای قشر زحمتکش جامعه به هیچ‌وجه خوشایند نبوده. پس از حادثه غم‌انگیز روز سه‌شنبه که منجر به ضرب و شتم تعدادی از کارگران آذرآب و هپکو شد، طی روزهای گذشته تعدادی از کارگران در حالی به محل کار رفته‌اند که عوامل انتظامی در اطراف کارخانه مستقر بوده‌اند و فعالان کارگری و حتی تشکل‌های اسلامی کار که معمولا از اعتراضات صنفی راه‌یافته به خیابان و فضای عمومی حمایت نمی‌کنند هم، نسبت به عملکرد عوامل انتظامی معترض شدند و با درخواست از دولت، قوه قضاییه و مجلس برای رسیدگی به وضعیت کارگران دو کارخانه هپکو و آذرآب که در جریان برپایی اجتماع صنفی روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ماه قربانی برخورد قهری شده بودند، اعلام کردند: «اعتراضات صنفی کارگران به دنبال احقاق حق آنها و دریافت مطالبات عقب‌افتاده شش‌ماهه‌شان بود، ولی برخورد نیروی انتظامی شایسته کارگرانی که به دنبال دریافت مطالبات خود هستند نبود. با این اتفاقات، در حال حاضر وضعیت بحران کارگران این دو کارخانه از حوزه رسیدگی استانی خارج شده است؛ پس از شش ماه حقوق نگرفتن و اعتراض کارگران حالا دیگر کاری از دست مسوولان استانی برنمی‌آید و هیات دولت و شخص رییس‌جمهور، وزیر صنعت و وزیر کار باید در مورد این موضوع تصمیم بگیرند. این کارگران به‌دنبال حقوق صنفی خود برای تهیه نان شب خود بودند و نباید با آنها این‌گونه برخورد می‌شد.» 


دولت و مجلس همگام و همسو شده‌اند که جو متشنج ایجاد شده در شهر صنعتی اراک فروکش کند اما تا امروز، هیچ خبری از چگونگی پرداخت مطالبات معوقه کارگران شنیده نشده و همین بی‌خبری بود که سبب شد بیش از ٢٠٠٠ کارگر کارخانه‌های هپکو و آذرآب به اداره کار استان مرکزی خبر بدهند که تا زمان تعیین تکلیف و اعلام زمان دقیق پرداخت مطالبات «کارگری» از کار دست می‌کشند. 
محمدتقی آبایی هزاوه، مدیرکل اداره کار استان مرکزی روز گذشته در گفت‌وگو با ایلنا ضمن آنکه خبر داد طی دو روز گذشته و پس از بازداشت مدیرعامل کارخانه آذرآب که در دفتر مرکزی در تهران مستقر بوده، مدیر داخلی در کارخانه مشغول به کار است، اعلام کرد: «کارگران هپکو و آذرآب در محل کارخانه حاضر شده‌اند، اما به دلیل اعتراض نسبت به ماه‌ها معوقات مزدی، دست از کار کشیده‌اند. این کارگران نسبت به اوضاع نابسامان شغلی و ماه‌ها مطالبات مزدی پرداخت نشده اعتراض دارند و باید به اوضاع آنها رسیدگی شود. »

منبع: روزنامه اعتماد 


ارسال نظر

captcha