رئیس جمعیت هلال احمر:طرح ملی برای مدیریت بحران نداریم

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان این که پس از حادثه پلاسکو چند کشور تغییراتی را در سیستم ایمنی ساختمان‌ها و مقررات ساخت و ساز ایجاد کردند، تاکید کرد: از اتفاقات رخ داده در کشور از جمله حادثه پلاسکو، درس نگرفتیم.

تامین 24 / سید امیر محسن ضیایی در آخرین جلسه شورای معاونان جمعیت هلال‌احمر در دوره مدیریت خود، افزود: هنوز در کشور ما تغییر خاصی با هدف پیشگیری از حوادثی چون پلاسکو رخ نداده است.

رئیس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: تا زمانی که برخورد و مدیریت ما در حوادث موردی باشد، شاهد تحول خاصی در مدیریت بحران نخواهیم بود؛ کما این که نه فقط هنوز قانون مدیریت بحران که حتی طرح ملی هم برای مدیریت بحران نداریم.

ضیایی با تاکید براین که هلال‌احمر نقش تعیین‌کننده‌ای در مقابله با بحران دارد و این جمعیت در اصل‌، همان «مردم» است،خاطرنشان کرد: هیچ خدمتی در چنین نهاد مردمی‌به پایان نمی‌رسد و هر کس در این جمعیت خدمت کند‌،به علت ویژگی منحصر به‌فرد آن، همچنان به عنوان داوطلب در هلال احمر می‌ماند و از اهداف آن حمایت خواهد کرد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این که کشور در مدیریت بحران با نقایص فراوانی روبرو ست‌،گفت: امید است این نقایص با طرح‌های در دست اقدام، اصلاح شود.

وی تصریح کرد: آموزش‌های پیشگیری و مقابله با بحران در سایر کشورها به اندازه‌ای منسجم و قوی بوده که در میان مردم به یک فرهنگ تبدیل شده است و همه به خوبی از سطح بحران و حوادث آگاهی دارند.

ضیایی با بیان این که عملیات نجات موضوعی بسیار تخصصی و فنی است، گفت: هنوز هم این سئوال مطرح است که آیا ورود همه‌جانبه جمعیت هلال‌احمر به چنین مساله تخصصی‌، ضروری است یا خیر؟ به علاوه در حوادث خارج از شهرها هنوز هلال‌احمر را به عنوان یگانه نیروی خدمت‌رسان می‌شناسند، در حالی که این نهاد نه امکانات لازم برای این موضوع را دارد و نه از آموزش‌های لازم برای تمامی‌حوادث و سوانح برخوردار است؛ البته در این زمینه تشکیل نیروهای واکنش سریع مُسکن خوبی به شمار می‌آید.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تا کید بر ضرورت فراهم کردن شرایط آسانتر برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی‌ در زمان وقوع حوادث و بحران‌ها خاطرنشان کرد: باید امر جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردم در حوادث و بحران‌های سایر کشورها تسهیل شود، به نحوی که مردم فقط با وارد کردن یک کد بتوانند مبلغ مورد نظر را وارد کنند؛ چراکه طبق اساسنامه هلال‌احمر، وظیفه جمع‌آوری این کمک‌ها بر عهده این جمعیت است.

وی تصریح کرد: برنامه پنجساله جمعیت هلال احمر از ابتدای امسال اجرا شده است ؛ لذا به همه مدیران ارشد صف و ستاد جمعیت توصیه و سفارش می‌کنم نسبت به اجرای دقیق این برنامه حساس و دقیق باشند.

به گزارش ایرنا، به گفته ضیائی در 32 ماه گذشته، باید قریب به یکهزار و 700 میلیارد تومان اعتبار عمومی‌دریافت می‌شد که فقط هفت درصد آن وصول شد و با این میزان اعتبار، سهمی‌برای اجرای برنامه‌های هلال‌احمر نماند؛ اما با رعایت نظم در پرداخت‌ها، صرفه‌جویی و مدیریت صحیح، یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی در کشور و شاید برترین نمود آن در جمعیت هلال‌احمر اتفاق افتاد.


ارسال نظر

captcha