یادداشتی از مرتضی لطفی

توجه جدی شرکت‌ شستا به بازارهای منطقه‌ای

در این چهار سال، دولت باید شرایطی فراهم کند تا صنایع به تکنولوژی روز مجهز و شرکت‌های دانش‌بنیان تقویت شوند تا در بازارهای بین‌المللی بتوانیم تولید و اقتصاد رقابتی داشته باشیم.

مرتضی لطفی

قائم مقام و عضو هیئت‌مدیره شستا

تامین 24 / دولت بیش از 100هزار میلیارد تومان به تامین‌اجتماعی بدهکار است و تامین‌اجتماعی بیش از 75هزار میلیارد تومان تعهد سالیانه دارد. امیدواریم دولت در پرداخت بدهی خود تدبیری را بیاندیشد. قطعا اگر بخشی از مصارف تامین‌اجتماعی تامین نشود، با مشکل مواجه خواهد شد. شستا 50هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید دارد که در حال اجراست. از طرف دیگر 75درصد واحدهای ما در بورس هستند و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که شرکت‌های باقیمانده تا سال آینده وارد بورس شوند و شرکت‌های غیربورسی را نیز جهت شفافیت صورت‌های مالی به بورس می‌فرستیم. از طرف دیگر مذاکراتی با بورس ترکیه داشته‌ایم که برخی از سهام خود را آنجا عرضه کنیم که این اتفاق برای اولین بار است که در کشور رخ می‌دهد. 

در بحث سرمایه‌گذاری خارجی، در آذربایجان یک واحد دارویی و در عراق یک واحد سیمانی در حال احداث است. سه تفاهم‌نامه نیز با غنا امضا کرده‌ایم. از طرف دیگر با تهاتر برخی منابع داخل کشور با معادن آفریقا می‌توانیم پرتفوی خودمان را افزایش دهیم. 

وزیر رفاه همیشه تاکید داشته که سرمایه‌های سازمان تامین‌اجتماعی در توسعه مناطق محروم به کار گرفته شود. به همین دلیل از تمام مناطق محروم، آمار بیمه‌شدگان اخذ و قرار شده استان‌ها و  شهرستان‌هایی که تعداد بیمه‌شدگان حد نصاب لازم را دارد و تاکنون هیچ سرمایه‌گذاری در آنجا صورت نگرفته، در اولویت قرار دهیم. ما در چهار سال گذشته در سیستان و کردستان سرمایه‌گذاری‌های جدی انجام داده‌ایم. 

بیش از 90درصد از سرمایه‌های این مجموعه از طریق رد دیون دولت به وجود آمده که 70درصد آن زیان‌ده و کم‌بهره هستند و فقط 30درصد از واحدها را مدیریت شستا احداث کرده و سود عملیاتی ما نیز از محل همین 30درصد است. شستا به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی، بی‌تاثیر از شرایط اقتصادی کشور نیست. شستا یک سند راهبردی 5ساله تنظیم کرده که براساس آن، از برخی حوزه‌ها خارج خواهیم شد و فقط در حوزه‌های نفت و گاز، دارو، حمل و نقل، آی‌تی و بانک و بیمه فعالیت خواهد کرد. محصولات نفتی متاثر از کاهش قیمت نفت به پایین‌ترین قیمت رسیده‌اند. در حوزه دارو متاسفانه بیشتر واردات موردتوجه قرار گرفته تا سیاست‌های حمایتی از داروسازان داخلیٍ؛ اما با این وجود ما از 94 تا 95، 12درصد رشد سود عملیاتی داشته‌ایم. 

نباید فراموش کرد که وضعیت شستا متاثر از وضعیت کشور است؛ از این‌رو هر تحولی و برنامه‌ای در این شرکت قبل از اجرایی شدن باید شرایط کشور را  بررسی کند. با توجه به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، دولت اگر فعالیت‌های خود را در قالب این شعار تنظیم کند، بخشی از انتظارات مردم که بزرگ‌ترین سرمایه کشور هستند، تامین می‌شود. با چنین رویکردی در چهار ماه گذشته توانستیم در تمام حوزه‌ها رشد داشته باشیم؛ اما در بخش صنعت رشد قابل‌توجهی نداشته‌ایم و کماکان رکورد بر صنعت و بخش ساختمان حاکم است. برای اینکه ما بتوانیم از این ظرفیت خوب استفاده کنیم، نگاه ما باید به خارج از کشور باشد؛ توجه به صادرات و ایجاد ظرفیت‌های جدید لازمه تولید حداکثری توسط دستگاه‌ها است. در دهه گذشته که ما درگیر تحریم بودیم، از تجارت بین‌المللی و قوانین آن عقب ماندیم. از طرف دیگر نتوانستیم صنایع خود را به‌روز کنیم. در این چهار سال، دولت باید شرایطی فراهم کند تا صنایع به تکنولوژی روز مجهز و شرکت‌های دانش‌بنیان تقویت شوند تا در بازارهای بین‌المللی بتوانیم تولید و اقتصاد رقابتی داشته باشیم. 

منبع: هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha