یادداشتی از یعقوب جعفری

امید به حل مشکلات جامعه پرستاری در دولت دوازدهم

هم‌اکنون حدود 185دانشکده پرستاری در کشور وجود دارد که سالانه حدود 10هزار پرستار از این دانشکده‌ها به جمع پرستاران دانش‌آموخته کشور اضافه می‌شود.

دکتر یعقوب جعفری

 عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور

تامین 24 /پیش‌بینی می‌شود که حدود 180هزار نفر به‌عنوان کادر پرستاری در مراکز بهداشتی و درمانی، فعالیت دارند؛ اما با این وجود حداقل با کمبود 100هزار پرستار، مواجه هستیم.

با وجود کمبود شدید پرستار در مراکز درمانی، شاهد هستیم که در طول بیش از سه سال اجرای طرح تحول سلامت، جامعه پرستاری با این طرح کلان، نهایت همکاری را داشته است. بی‌شک اگر حمایت و همراهی پرستاران نبود، این طرح هرگز نمی‌توانست تداوم پیدا کند.

با اجرای طرح تحول سلامت، میزان مراجعه بیماران به بیمارستان‌های دولتی افزایش پیدا کرد، درحالی‌که تعداد پرستاران شاغل در مراکز درمانی، افزایش پیدا نکرد. همین اتفاق باعث شد که پرستاران برای انجام وظایف خود دچار مشکل شوند و عملا به‌جای چند پرستار در بیمارستان خدمت‌رسانی کنند.

این مشکل کماکان نیز ادامه دارد و با تداوم ممنوعیت‌های استخدام دولتی، شرایطی پیش آمده که بیمارستان‌های دولتی نمی‌توانند کادر پرستاری مورد نیاز خود را تامین کنند. فشردگی شدید کار پرستاران و چند شیفت کار کردن آنها، موجب فرسودگی شغلی در پرستاران شده که همین عامل، قطعا در کیفیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران موثر است. سختی کار پرستاران، حقوق‌ ناکافی آنها و اختلاف فاحش دریافتی بین پرستاران و پزشکان، عوامل مهمی است که موجب دلسردی گروه قابل‌توجهی از پرستاران شده است.

جامعه پرستاری بسیار امیدوار بود که با اجرای طرح تحول سلامت، این چالش‌ها مرتفع شود تا انگیزه نیروهای پرستار برای تداوم خدمت افزایش یابد؛ اما این طرح نتوانست در مقام عمل، رضایت قاطبه پرستاران را فراهم کند. درحالی‌که پرستاران در صف اول ارائه خدمات درمانی به بیماران هستند و بخش اعظمی از فرآیند ارائه خدمت به بیماران بر عهده پرستاران است؛ اما در این طرح کلان، به خواسته‌های گروه پرستاری، توجه جدی نشد. جامعه پرستاری بسیار امیدوار است که در دولت دوازدهم و در ادامه طرح تحول سلامت، شرایطی فراهم شود که پرستاران بیکار هم برای جذب در بیمارستان‌ها انگیزه داشته باشند و عطای پرستاری را به لقایش نبخشند.

 

منبع:هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha