کاهش هزینه از جیب بیمار، تنها بر عهده بیمه‌ها نیست!

درحالی‌که براساس قانون برنامه ششم توسعه، پرداختی از جیب بیماران باید به 25درصد برسد کارشناسان تاکید دارند که این هدف صرفا با حمایت از بیمه‌ها و مشارکت همه نهادها و متولیان نظام سلامت میسر می‌شود.

تامین 24 / کاهش پرداختی از جیب بیماران را باید مهم‌ترین هدف اولیه برای اجرای طرح تحول سلامت دانست.  براساس قانون برنامه پنجم توسعه، کل پرداختی از جیب بیماران باید 30درصد باشد، یعنی 70درصد هزینه‌های درمان از سوی دولت پرداخت شود. براساس آخرین آمارهایی که حسن هاشمی، وزیر بهداشت اعلام کرده، میزان پرداختی از جیب بیماران با اجرای طرح تحول سلامت به حدود 39درصد رسیده است در‌حالی‌که تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت، میانگین پرداختی از جیب بیماران حدود 56‌درصد تخمین زده می‌شد.  البته در برخی خدمات مثل دندانپزشکی، هنوز هم پرداختی از جیب بیماران، بالای90درصد است که حل این مسئله، نیازمند اصلاحات ساختاری است. بر‌اساس گفته‌های ایرج حریرچی، قائم‌مقام وزیر بهداشت، برای هر یک درصد کاهش پرداختی از جیب بیماران باید 790میلیارد تومان هزینه شود؛ بنابراین با وجود کاهش 17درصدی پرداخت از جیب بیماران، می‌توان گفت که حدود 13هزار میلیارد تومان هزینه شده است. اما وزارت بهداشت معتقد است که با هزینه‌ای بسیار کمتر از 13هزار میلیارد تومان، کاهش 17درصدی پرداخت از جیب بیماران محقق شده است؛ مثلا وزیر بهداشت اعلام کرده که کل اعتباراتی که به وزارت بهداشت برای اجرای طرح تحول سلامت، تخصیص پیدا کرده است، حدود 12هزار میلیارد تومان است. البته انتقادات زیادی هم نسبت به ارائه این آمار 12هزار میلیاردی اعلام می‌شود؛ طوری که برخی کارشناسان معتقدند هزینه‌های اجرای طرح تحول سلامت، چند برابر 12هزار میلیارد تومان است. با توجه به اینکه رئیس‌جمهوری بارها اعلام کرده است که طرح تحول سلامت را با قوت ادامه خواهد داد، حال سوال اینجاست که برای تداوم کاهش پرداختی از جیب بیماران، چه تمهیداتی اندیشیده شده تا «اقتصاد سلامت» از ریل استانداردهای علمی خارج نشود.   

فرانشیز 25‌درصدی، فقط با راه‌های علمی میسر می‌شود

براساس قانون برنامه ششم توسعه، کل پرداختی از جیب بیماران باید به 25درصد برسد؛ یعنی با وجود اینکه هنوز به اهداف برنامه پنجم توسعه مبنی بر فرانشیز 30درصدی بیمار نرسیده‌ایم، در قانون برنامه ششم توسعه مقرر شده که پرداختی از جیب بیماران باید به 25درصد کل هزینه‌های درمانی برسد.  

 دکتر محسن مصلحی، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفت‌وگو با آتیه‌نو تاکید دارد که این هدف، تنها در صورتی محقق خواهد شد که بین تعرفه‌ها و سرانه نظام سلامت، همخوانی وجود داشته باشد، اما اگر با همین روال فعلی جلو برویم، همواره هزینه‌های درمان از منابع نظام سلامت، پیشی می‌گیرد. 

به اعتقاد مصلحی، کاهش پرداختی از جیب بیماران در برنامه ششم توسعه، در شرایطی تداوم خواهد داشت که حواس‌مان به منابع بیمه‌های درمانی هم باشد تا بین منابع و مصارف نظام سلامت، تعادلی به وجود بیاید.  

اینکه هزینه‌های غیرضروری در نظام سلامت وجود داشته باشد و تعرفه‌ها خارج از توان مالی بیمه‌ها تعیین شود، روندی است که به گفته مصلحی می‌تواند روند کاهش پرداختی از جیب بیماران را مختل کند، زیرا در این صورت، بیمه‌ها نمی‌توانند هزینه‌های مضاعف درمان را پوشش دهند. 

در صورت نبود تعادل بین منابع و مصارف، نمی‌توان به فرانشیز 25‌درصدی رسید، مگر اینکه به گفته مصلحی، منابع بیشتری به نظام سلامت، تخصیص پیدا کند یا اینکه با همین منابع فعلی، ورشکستگی بیمه‌های درمانی را به انتظار بنشینیم! 

این مقام مسئول تاکید دارد که کاهش پرداختی از جیب بیماران به 25درصد باید طی یک اقدام علمی و منطقی انجام شود تا نه بیمار و نه بیمه‌ها متضرر نشوند. در واقع نباید برای رسیدن به این هدف، قوانین «اقتصاد سلامت» را زیر پا بگذاریم و ساختار نظام سلامت را به مسیرهای غیرعلمی بکشانیم. 

بیمه‌ها؛ تامین‌کننده 78درصد هزینه‌های طرح تحول سلامت

کسی نمی‌تواند منکر این شود که پرداختی از جیب بیماران با اجرای طرح تحول سلامت، کاهش پیدا کرده است. پیش از طرح تحول سلامت، برآورد می‌شود که سالانه حدود 700 هزار نفر به دلیل هزینه‌های بالای درمان به زیر خط می‌رفتند، اما حالا درمان در بیمارستان‌های دولتی به مرز رایگان نزدیک شده است. 

به گفته دکتر تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، در زمینه کاهش پرداخت از جیب مردم اقدامات موثری انجام شده است، مثلا پرداخت از جیب مردم در بیمارستان‌ها بیش از 60درصد بود، اما امروز این هزینه به سه تا شش درصد رسیده است که البته معتقدیم هنوز اقدامات انجام شده کافی نیست. نکته مهم اینجاست که به گفته این مقام مسئول، 78‌درصد منابع طرح تحول سلامت توسط بیمه‌ها تامین می‌شود. اینکه اهم هزینه‌های طرح تحول سلامت بر دوش بیمه‌هاست، همین مسئله به‌خوبی مؤید این است که فقط زمانی می‌توان به کاهش پرداختی از جیب بیماران در برنامه ششم توسعه نائل شد که از تامین‌کننده اصلی، هزینه‌های طرح تحول سلامت حمایت شود. 

دکتر بهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با آتیه‌نو، از ضرورت حمایت از بیمه‌ها سخن می‌گوید و تاکید دارد: «شک نکنید که اگر بیمه‌ها تقویت شوند و سرانه نظام سلامت افزایش یابد، حتی دیگر نیازی به درج عنوان بیماری‌های خاص برای ارائه حمایت‌های ویژه از این بیماران نداریم، بلکه پوشش‌های بیمه‌ای به مرحله‌ای می‌رسد که این بیماران، واقعا به جز رنج بیماری رنج دیگری نخواهند داشت.»

به گفته بنیادی، در طی این چهار سال، حرکت بسیار اصولی و ارزشمندی در جهت کاهش پرداختی از جیب بیماران، به‌خصوص بیماران خاص و صعب‌العلاج که هزینه‌های درمان‌شان بالاتر است، انجام شد، اما تداوم این مسیر به برخی فاکتورها از جمله حل مشکلات مالی بیمه‌ها نیاز دارد.  به همین منظور، به گفته این نماینده مجلس، در وهله اول باید ترمز هزینه‌های درمانی کشیده شود و نظام ارجاع و پیشگیری در اولویت قرار بگیرد و در وهله دوم نیاز داریم که بدهی دولت به بیمه‌ها پرداخت شود تا بیمه‌ها بتوانند با قدرت در جهت کاهش پرداختی بیماران، مطابق اهداف برنامه ششم توسعه گام بردارند.  

فراهم کردن بستر حضور بخش خصوصی در نظام سلامت و جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیز راهکار دیگری است که می‌تواند فرآیند تحقق فرانشیز 25درصدی در برنامه ششم توسعه را محقق کند.  فقط در این مسیر نیاز است که از اداری بازی‌های بی‌مورد جلوگیری شود و در مقام عمل، از سرمایه‌گذاری در نظام سلامت استقبال شود.

 

منبع: هفته نامه آتیه نو


ارسال نظر

captcha