خدادادی مطرح کرد

چین کشور بدون طلاق

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: سفر اعضای این کمیسیون به برخی کشورهای جنوب شرقی آسیا در هفته گذشته با محوریت اشتغال و کارآفرینی انجام شده است.

تامین 24 / سلمان خدادادی با یادآوری سفر اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به برخی کشورهای جنوب شرقی آسیا با بیان اینکه این سفر با محوریت بررسی مسائلی مانند اشتغال و کارآفرینی انجام شده است، گفت: اعضای این کمیسیون در هفته گذشته به برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا مانند چین، تایلند و ویتنام سفر کردند.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از برنامه های کمیسیون های تخصصی مجلس ماموریت یا اعزام نمایندگان به کشورهایی است که بیشترین اشتراکات و موفقیت ها را در راستای کار تخصصی کمیسیون ها دارند، افزود: کشورهای چین و ویتنام در زمینه های اجتماعی همچون کارآفرینی، ایجاد اشتغال و مدیریت حاشیه نشینی جزو موفق ترین کشورهای دنیا هستند بنابراین در قالب یک گروه 7 نفره به این کشورها سفر کردیم.

وی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با یادآوری اینکه نرخ بیکاری کشور چین 2 درصد است، تصریح کرد: نرخ بیکاری تایلند نیز 2.5 درصد است این در حالی است که یکی از مهمترین معضل فعلی کشور بحث بیکاری است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه طلاق در کشور چین هیچ مفهومی ندارد، ادامه داد: در این کشور مشکلی به نام طلاق وجود نداشته و در تایلند نیز نرخ آمار طلاق بسیار پایین است علاوه بر این مفاسد اجتماعی نیز در این کشورها وجود نداشته و معضل حاشیه نشینی و مسکن را نیز حل کرده اند بنابراین این کشورها را می توان نمونه موفقی در مدیریت آسیب های اجتماعی دانست و از تجارب و الگوهای آنها برای مدیریت آسیب های اجتماعی بهره برد.

خدادادی افزود: همچنین در این سفر از نزدیک در جریان اموری مانند تجارت تجاری، نوع حمایت ها از کارگاه های کوچک، قوانین و روابط کار، بیمه بیکاری، نوع اشتغال و به کارگیری کارگران قرار گرفتیم.

وی یادآور شد: در ویتنام از کارگاه هایی بازدید کردیم که از کارگاه های کوچک توانستند کارگاه های بزرگی را به وجود آورند همچنین از کارگاه تولید پوشاکی که یکصد هزار نفر در آن شاغل بود بازدید کردیم که تمامی پوشاک ها برای صادرات تولید می شد.

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم ادامه داد: از کارخانه کفشی در این کشور نیز بازدید کردیم که متاسفانه بخشی از کفش ها را از طریق دوبی به صورت قاچاق به ایران صادر می کردند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در حال تهیه و تدوین گزارش سفر کمیسیون و ارائه آن به هیات رئیسه مجلس هستیم، گفت: به دنبال آن هستیم با همکاری دولت طرح هایی را طراحی و تدوین کنیم تا بتوان الگوهای موفق کشورهای مذکور را در کشور پیاده سازی کرد؛ در این رابطه اگر بتوان حتی 20 درصد تجاربی که در سفر به کشورهای تایلند و چنین کسب کردیم را در کشور پیاده سازی و عملیاتی کنیم به طور قطع تاثیر بسیار زیادی را در حل آسیب های اجتماعی خواهد داشت.


ارسال نظر

captcha