برای نخستین بار رقم خورد

ارائه متمرکز راهکارهای یکپارچه مالی و سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت

تأمین سرمایه امین با ارائه خدمات مشاوره تأمین مالی شرکتی که بیشتر بر راهکارهای خارج از بازار سرمایه متمرکز است، با اشراف کامل بر نیاز شرکت‌ها وارد حوزه سلامت و به‌طور خاص دارو شده است.

تامین 24 / اکبر محمدلو، مشاور مدیرعامل تأمین سرمایه امین، پیرو افتتاح «مرکز راهکارهای سلامت تأمین سرمایه امین» اظهار کرد: تأمین‌سرمایه‌ها در دنیا در حوزه‌های مختلف، خدمت ارائه می‌کنند. این صنعت در ایران نوپاست و تأمین سرمایه امین، نخستین شرکت تأمین سرمایه ایران که کارنامه بی‌نظیری در ارائه و اجرای خدمات مشاوره مالی طی 10 سال گذشته از خود به‌جای گذاشته است.

 وی افزود: 9 تامین سرمایه در کشور داریم که بخش عمده خدمات آنها، بر تأمین مالی از بازار سرمایه متمرکز شده است. این در حالی است که با بررسی پرتفوی درآمدی سایر تأمین‌سرمایه‌ها در دنیا، می‌توان دریافت که حوزه‌های جذاب دیگری نیز وجود دارد که اتفاقاً تقاضا برای آنها نیز بسیار است.

محمدلو در معرفی استراتژی های شرکت تامین سرمایه امین گفت: مدیرعامل تأمین سرمایه امین، جناب آقای بداغی، پس از بازنگری راهبردهای تأمین سرمایه امین، استراتژی خود را افزایش دامنه خدمات بر اساس عرف بین‌المللی و اولویت‌دهی به صنایع برق و انرژی، آی‌سی‌تی و نیز سلامت قرار داده است.

وی در گفت وگو با تامین 24، در تشریح انگیزه شرکت تامین سرمایه امین در ورود به حوزه سلامت اظهار کرد: حوزه سلامت در زمره بزرگ‌ترین صنایع دنیاست و حدود 11 درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را به خود اختصاص داده است. این رقم در ایران، حدود ٧ درصد است و تأمین سرمایه امین با توجه به ظرفیتی که برای توسعه حوزه سلامت در ایران وجود دارد و نیز حضور صندوق‌های بازنشستگی در ساختار سهامداری خود، ارائه و اجرای تخصصی مشاوره‌های مالی در حوزه سلامت را در دستور کار قرار داده است. 

محمدلو یادآور شد: با بررسی صنعت سلامت در دنیا درمی‌یابیم، سهم سلامت در تولید ناخالص کشورهای مدرن، رشد روزافزونی داشته است .کشور  ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و عواملی از جمله پیرشدن جمعیت، استطاعت مالی مردم، معرفی تکنولوژی و راهکارهای نوین، صنعت سلامت درمان را به سمت پیشرفته‌ترشدن هدایت می‌کند.

وی افزود: به‌لحاظ ملی نیز دولت در چهارسال گذشته یکی از محورهای اصلی کار خود را بر سلامت گذاشته بود و دولت یازدهم هم یکی از افتخاراتش این است که طرح تحول سلامت را اجرا کرده است و الان هم دولت دوزادهم به این سمت در حال حرکت است که بتواند طرح تحول سلامت را بیشتر حمایت کند. 

محمدلو یادآور شد: جامعه به توسعه خدمات بهداشت و درمان نیاز دارد، به‌طور مثال، در بخش درمانی حدود 100 هزار تخت فعال داریم که در مقایسه با میانگین دنیا، باید به همین میزان تخت اضافه شود و نیمی از 100 هزار تخت موجود نیز فرسوده است و باید جایگزین شود.

وی ادامه داد: در حوزه دارو نیز حدود یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهیم، اما در بخش دارو، یک درصد بازار داروی دنیا را پوشش نمی‌دهیم. 

مشاور مدیرعامل تأمین سرمایه امین افزود: برای ورود به حوزه سلامت و بازار دارو، دو برنامه در حال اجرا داریم؛ نخست تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری با حضور بازیگران اصلی این حوزه و اقدام دیگر، بسیج همه امکانات برای تأمین مالی پروژه‌های مربوط به حوزه‌های سلامت در قالب مرکز راهکارهای سلامت است که با توجه به روابط و همکاری‌های استراتژیک که با شرکت‌های مختلف در حال شکل‌گیری است، می‌توان خدمات نوآورانه جدید در حوزه سلامت به شرکت‌های متقاضی از این طریق ارائه کرد. با شرکت در سومین نمایشگاه ایران‌فارما هم درصد هستیم، به‌عنوان یک شرکت توانمندساز، به شرکت‌های دارویی خدمات مشاوره‌ای مالی ارائه کنیم تا به شکوفایی آنها کمک کنیم.

محمدلو اظهار کرد: یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های حاضر در پروژه‌ها، تأمین مالی است. تأمین سرمایه امین به‌عنوان بازوی مشاوره مالی قرار است در حوزه‌های دیگر سلامت یعنی خدمات بیمارستانی و تجهیزات پزشکی، راهکارهای مدیریتی و تأمین مالی ارائه کنند. 

محمدلو نیز در مورد انگیزه ورود شرکت به حوزه سلامت گفت: اولویت‌دهی به صنایع خاص ضمن خدمات‌رسانی به سایر صنایع، بخشی از راهبرد امین است و حضور در ایران‌فارما و افتتاح مرکز راهکارهای سلامت در امتداد تحقق این هدف شرکت است. 

وی با بیان اینکه تقریباً ٥٠ درصد صنعت دارویی کشور وارد بورس شده‌اند، ادامه داد: اگرچه نیمی از شرکت‌های دارویی وارد بازار بورس شده‌اند، اما معرفی این بازار و ورود نیم دیگر، فرصت مناسبی است. ضمن اینکه تأمین سرمایه امین با ارائه خدمات مشاوره تأمین مالی شرکتی که بیشتر بر راهکارهای خارج از بازار سرمایه متمرکز است، با اشراف کامل بر نیاز شرکت‌ها وارد حوزه سلامت و به‌طور خاص دارو شده است.


ارسال نظر

captcha