رییس سابق سازمان غذا و دارو مطرح کرد

بحران نقدینگی مهمترین چالش صنعت دارو

رییس سابق سازمان غذا و دارو در آیین افتتاح سومین نمایشگاه ایران فارما که صبح امروز در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد گفت: مطلبی که بسیار مهم و مورد توجه وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو است بحث بحران نقدینگی است .

تامین 24 / رسول دیناروند، رییس سابق سازمان غذا و دارو اظهار کرد: زنجیره تامین دارو در حال حاضر دچار شرایط چالشی است که اگر برای درمان آن اقدامی صورت نگیرد، منجر به بروز بحران دارو در ماه های آتی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه چالش نقدینگی هیچ ربطی به سیاست های دارویی کشور ندارد، ادامه داد: این موضوع، بحرانی است که از خارج از این منظومه بر نظام دارویی وارد شده و به بدهی سنگین مراکز درمانی به تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی برمی گردد .

دیناروند گفت: در راستای حل این بحران، اولویت دانشگاه های علوم پزشکی باید تسویه بدهی ها قرار گیرد و اگر این معضل در همین ماه های جاری مورد توجه و درمان قرار نگیرد در این حوزه دچار خسران خواهیم شد.

 

کیفیت داروی تولیدی موضوعی چندوجهی است

به گزارش تامین24، دکتر دیناروند ادامه داد: در زمینه کیفیت تولید دارو پیشرفت های بسیار مناسبی را در کشور تجربه کرده ایم و شایان توجه است که کیفیت دارو موضوع چند وجهی است و شرایط تولید،‌ نیروی انسانی، فناوری، تکنولوژی، ماشین آلات و استانداردهای عملیاتی در کیفیت تولید دارو در کشور موثر هستند .

وی اظهار کرد: در حال حاضر عضویت سازمان غذا و داروی ایران در پروتکل (pics) در حال تصویب است و این تصویب تاثیر زیادی در وجهه عمومی نزد مصرف کننده و در مبحث صادرات خواهد داشت.

دیناروند ادامه داد: بدون رقابت نمی توانیم کیفیت برتر در صنعت داروسازی را بدست آوریم. بازار داروی ایران در حال حاضر شرایط رقابتی وجود دارد و در عین حال رعایت قواعد و ضوابط رقابت بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه سیاست های حمایتی وزارت بهداشت از صنعت داروسازی کشور در چهار سال گذشته اثرگذاری لازم را داشته است، اضافه کرد: در سال 95 بازار دارویی کشور حدود 16هزار میلیارد تومان بوده است که 71 درصد آن یعنی رقمی در حدود 11 هزار و 300 میلیارد تومان مربوط به داروهای تولید داخل است و 29 درصد باقیمانده که مربوط به واردات است، رقمی معادل 4 هزار و 700 میلیارد تومان را شامل می شود.

رسول دیناروند ادامه داد: حدود 2 هزار و 400 میلیارد تومان از کل واردات نیز بدون رقابت انجام شده است و دارویی برای مقایسه و رقابت وجود نداشته است.

 

رشد سهم تولید دارو در کشور

دیناروند با اعلام اینکه تولید داروهای مورد نیاز در کشور از سهم 62 درصد در سال 91 به 71 درصد بازار در سال 95 رسیده است، گفت: این رشد، سیاست های دارویی کشور را تائید می کند. البته لازم به ذکر است که هدف برنامه ششم رسیدن به سهم 75درصدی بازار داخلی داروی کشور است.

وی یادآورشد: سقف بازار داروی در کشور سقف باز و بلندی نیست و نظام سلامت اندازه خاصی را برای هزینه های دارویی قائل است. هزینه های دارویی در کشور حدود 14 درصد از هزینه های سلامت را شامل می شود.

رییس سابق سازمان غذا و دارو ادامه داد: در کشورهای پیشرفته هزینه های دارویی بین 10 تا 20 درصد و در کشورهای فقیر این هزینه ها تا 70درصد هزینه های سلامت را نیز شامل می شود.

در این شرایط راه توسعه صنعتی دارو در کشور ما توجه به مباحث صادرات دارو است و اینکه صنعت داروسازی از مرزها فراتر رود.

 

هدف نظام دارویی کشور رسیدن به تراز مثبت است

دیناروند اظهار کرد:در حال حاضر سهم صادرات دارویی ما حدود 200 میلیون دلار است که در واقع با توجه به ظرفیت صنعت دارو در ایران عدد کمی است و رسیدن به تراز مثبت باید هدف نظام دارویی ما در سال های آتی باشد.

وی افزود:در حال حاضر بیش از یک میلیارد دلار واردات دارویی در کشور را شاهد هستیم و با این شرایط صادرات دارو باید به حدود یک میلیارد دلار برسد تا تراز مثبت را تجربه کنیم که این موضوع هدف 1404 نظام دارویی است.--

 

شرکت های دارویی ایرانی در افغانستان سرمایه گذاری کنند

رئیس اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی افغانستان نیز در مراسم افتتاح سومین نمایشگاه ایران فارما گفت: از این فرصت  استفاده می کنیم و از شرکت های ایرانی در حوزه دارو برای سرمایه گذاری تولیدات دارویی در افغانستان دعوت به عمل می آوریم.

«نورشاه کامه‌وال» افزود: دولت افغانستان در سال آینده به واسطه وزارتخانه های «صحت عامه» و «آموزش عالی » افغانستان دارو را به شکل متمرکز خریداری می کند که مبلغی بیش از 200 میلیون دلار را شامل می شود و این فرصت مناسبی برای دعوت از کمپانی های تولید دارو و مخصوصاً شرکت های ایرانی تا با مشارکت و سرمایه گذاری در این بخش اقدام  به تولید داروی با کیفیت و با قیمت مناسب نماید.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه تولیدات دارویی در افغانستان در مراحل اولیه بسر می برد، شرکت های تولید داروی ایرانی می توانند با حضور در بازار این کشور به رشد صنعت دارو در افغانستان یاری رسانند.

رئیس اداره تنظیم امور دارویی و محصولات بهداشتی افغانستان با بیان اینکه نقش ایران در تامین دارو در کشور افغانستان در حال حاضر حدودا 5 درصد نیاز این کشور است گفت: 2درصد این تامین دارو به شکل قانونی است و 3درصد به شکل قاچاق در اختیار مردم افغانستان قرار می گیرد.

«نورشاه کامه‌وال» در پایان افزود:در حاشیه سفر اخیر وزیر بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ایران و هیات همراه به افغانستان، تفاهم نامه ای به امضا رسید که تامین دارو در افغنستان را به شکل بهتری میسر می کند.

---

 

 

 

 

 

 


ارسال نظر

captcha