رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد:

زیستن در فضای مجازی را بیاموزیم

مشاور وزیر ارشاد گفت: اگر بتوانیم فضای سالم و بدون دغدغه در فضای مجازی ایجاد کنیم شاهد کسب و کارهای پر رونق در این فضا خواهیم بود.

تامین 24 / سیدمرتضی موسویان عصر دوشنبه، 20 شهریور در همایش فعالان سواد فضای مجازی سراسر کشور با ارائه آماری اظهار کرد: هم اکنون 2 میلیارد و 55 میلیون کاربر موبایلی و رشد سالانه 10 درصدی کاربران را هم شاهدیم در صورتیکه این رشد در شبکه‌های اجتماعی 21 درصد است.

وی ادامه داد: هم اکنون کاربران یوتیوپ به یک میلیارد نفر رسیده و هر دقیقه 300 ویدئو در این شبکه مبادله می‌شود. هر روز 5 میلیارد ویدئو در یوتیوب بارگذاری شده که برابر 115 میلیارد ساعت تماشای تلویزیون سنتی است.

به گزارش ایرنا، مشاور وزیر ارشاد در عین حال گفت: 52 درصد از بازیکنان بازی‌های آنلاین زن و 48 درصد مرد هستند و 58 درصد بازیکنان بیش از 40 سال سن دارند که درآمدهایشان بالا است.

موسویان با بیان اینکه ویکی‌پدیا پنجمین سایت پر بازدید جهان است که 28 میلیارد بازدید در ژانویه 2016 داشته است و ویراستار آن به 73 هزار نفر افزایش یافته است گفت : 40 میلیون مقاله در ویکی‌پدیا قابل دسترسی است.

او ادامه داد: تعداد کاربران فیسبوک به دومیلیارد نفر رسیده و یک میلیارد و 400 میلیون نفر کاربر روزانه دارد که 26 درصد آن از آمریکا است. برخی از کشورها همچون کنیا در آفریقا اینترنت را به نام فیسبوک می‌شناسند همچنین تعداد کاربران اینستگرام به 400 میلیون نفر رسیده است.

وی اظهار کرد: همه کاربران جهان به طور متوسط یک ساعت و 49 دقیقه زمان در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند. 10.5 میلیارد دقیقه زمان صرف شده روزانه کاربران در فیسبوک و 50 دقیقه زمان صرف شده برای هر کاربر است و 15.8 درصد کل زمان صرف شدن کاربران در فیسبوک است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد با اشاره به بروز و ظهور وب های مختلف در فضای مجازی گفت: تغییرات رادیکالی در راه است، به طوری که تا سال 2020 انسانها 50 درصد درگیر فضای مجازی و 50 درصد درگیر فضای واقعی خواهند بود و در سال 2030 شبیه سازی حواس پنجگانه انسان در این فضا صورت خواهد گرفت. 

موسویان طرح شامد یعنی شناسنامه الکترونیکی محیط دیجیتال را طرحی در جهت ساماندهی سایت ها و کانال های تلگرامی دانست و گفت: تا کنون 49 هزار وب سایت دارای لوگو و 53 هزار نرم افزار نیز قابلیت استعلام پیدا کرده اند. تمامی این موارد دائم به صورت سیستمی ارزیابی و رصد می شوند. 

مشاور وزیر ارشاد تاکید کرد: اگر بتوانیم فضای سالم و بدون دغدغه در فضای مجازی ایجاد کنیم شاهد کسب و کارهای پر رونق در این فضا خواهیم بود. 

موسویات تصریح کرد که باید گفتمان و فرهنگ ایجاد فضای مجازی ایمن و سالم و مفید را در جامعه نهادینه کنیم و به فرزندان خود بیاموزیم که در فضای دوم که مجازی است چگونه زیست کنند.

او تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث سلبی ندارد بلکه به دنبال ایجاد زیرساخت ها و مقدمات فضای ایمن ،سالم و مفید است.

در ادامه همایش فعالان سواد فضای مجازی سراسر کشور باحضور رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد تفاهم نامه همکاری میان این مرکز و انجمن بین‌المللی مدیریت دانش امضا شد.


ارسال نظر

captcha