94 هزار تعاونی در کشور فعال است

مدیر کل تعاونی‌های تولیدی معاونت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از مجموع ۹۴ هزار واحد فعال تعاونی ۵۲ هزار مورد مربوط به تعاونی‌های تولیدی است.

تامین 24 /البرز محمدی بر ضرورت همگرایی تعاونی‌های تولیدی و توزیعی با هدف توسعه بازار و بازاریابی تاکید کرد و افزود: این دو مجموعه باید بدون واسطه ارتباط و تعامل مناسبی با یکدیگر داشته باشند.

وی اظهار داشت: تعاونی‌های تولیدی خیلی از محصولات و نیازهای شبکه بزرگ توزیع (تعاونی‌های مصرف) کشور را تهیه می‌کنند و اگر این دو مجموعه بتوانند بصورت قانون‌مند با یکدیگر ارتباط داشته باشند به نفع مصرف کنندگان و حتی اقتصاد مملکت خواهد بود.

مدیر کل تعاونی‌های تولیدی معاونت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ارتباط ساختارمند بین تعاونی تولید و توزیع ضمن حذف واسطه‌ها، موجب دسترسی مصرف کنندگان به انواع کالا با قیمت مناسب خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر تعاونی‌های تولیدی، نیازهای جدی سبدهای مصرفی افزون بر شش هزار فروشگاه در سطح کشور اعم از کوچک‌ترین تا بزرگترین شهر و اتحادیه ها‌ی ملی را تولید می‌کنند.

 محمدی با بیان اینکه تعاونی‌ها در قالب سه دسته تولیدی، توزیعی و خدماتی در عرصه اقتصادی کشور حضور دارند، اظهارداشت: تعاونی‌های تولیدی در تمامی بخش‌های اقتصادی مملکت مانند کشاورزی، صنعتی، عمرانی، معدنی، مسکن، فرش، صنایع دستی و... ریشه دوانده اند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مدیرکل تعاونی‌های تولیدی معاونت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: خوشبختانه صادرات در حوزه تعاون در چند ساله اخیر ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

وی یادآور شد: صادرات به عنوان یک عنصر موثر و کلیدی در توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شود و می‌طلبد مسئولان به این مهم بیش از هر زمان دیگری توجه کنند.

 

۳۰ میلیون نفر در ایران عضو تعاونی هستند

دبیرکل اتاق تعاون ایران بر ضرورت ترویج و توسعه فرهنگ تعاون در جامعه تاکید کرد و گفت:: ۳۰ میلیون نفر در ایران عضو تعاونی هستند.

 ماشاء الله عظیمی با تبریک هفته تعاون افزود: نقش تعاون در فرآیند تولید، اشتغال، رفاه عمومی و رشد اقتصادی بر کسی پوشیده نیست.

وی با بیان اینکه فرهنگ مشارکت و تعاون در کشور باید تقویت شود، اظهار داشت: در فرهنگ اسلامی تعاون و مشارکت در همه حوزه‌ها مورد تاکید جدی است.

دبیرکل اتاق تعاون ایران اظهار امیدواری کرد که ترویج فرهنگ تعاون منجر به بسط اقتصاد مردمی و عدالت اجتماعی در جامعه شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه نظام تعاونی در بسیاری از کشور‌ها از جمله بخش‌های اساسی ساختارهای اقتصادی و اجتماعی محسوب می‌شود، افزود: فعالیت جمعی و تعاونی بصورت سازمان یافته و نظام‌مند ۱۵۰ سال قبل در انگلیس کلید خورد.

عظیمی تصریح کرد: به عبارت دیگر نخستین تعاونی در کشور انگلستان تاسیس شد و به مرور الگوی مود نظر در سطح سایر کشورهای جهان بسط و گسترش پیدا کرد.

وی تاسیس نخستین تعاونی در ایران را مربوط به ۷۰ سال قبل در یکی از روستاهای گرمسار استان سمنان بیان کرد و گفت: تعاون در ساختار اقتصادی کشور بسیار نقش آفرین است.

دبیرکل اتاق تعاون ایران افزود: در حال حاضر ۹۰ درصد کشورهای پرجمعیت دنیا مانند هندوستان، چین، روسیه، آمریکا و ایران عضو اتحادیه جهانی تعاون هستند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه بین المللی تعاون یکی از نهادهای رسمی سازمان ملل متحد است، اظهارداشت: این سازمان تلاش خود را در عرصه بین المللی به ارتقای سهم و جایگاه تعاونی‌ها در چرخه اقتصادی کشورها، نحو تعامل با دولت‌ها و توسعه تعاون بین تعاونگران و کمک به تحقق اصول هفتگانه تعاون معطوف کرده است.

 عظیمی کفت: از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی ۳۳ درصد به جمعیت عضو اتحادیه بین المللی تعاون اضافه شده است.

وی افزود: تعاون مدلی از فعالیت‌های اقتصادی است که بجای توجه به فرد و منافع فردی به منافع جمعی و هدف‌های اجتماعی در اقتصاد می‌اندیشد و عمل می‌کند.

دبیرکل اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت:: در ۱۰ ساله گذشته تعاونی‌ها به لحاظ تعداد افزایش چشمگیری در سطح کشور پیدا کردند به عبارتی تعداد تعاونی در این مدت از ۳۰ به ۱۹۸ هزار شرکت با ۳۰ میلیون نفر عضو رسید.


ارسال نظر

captcha