وزیر بهداشت اعلام کرد

پایداری منابع و تولیت یکپارچه نظام سلامت، لازمه تحقق کامل برنامه های وزارت بهداشت

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: نظام سلامت برای تحقق برنامه های آرمانی خود به فرماندهی واحد نیاز دارد و اگر منابع مالی پایدار و تولیت یکپارچه نظام بهداشت و درمان کشور در وزارت بهداشت محقق شود، هیچ بهانه ای برای نرسیدن به آرمانهای اعلام شده، وجود نخواهد داشت.

تامین 24 /حسن هاشمی روز سه شنبه در همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت و تودیع و معارفه معاونان وزارت بهداشت در سالن همایش های رازی افزود: تولیت یکپارچه نظام سلامت طبق قانون باید در وزارت بهداشت باشد، اکنون فقط بخشی از اختیارات در وزارت بهداشت است و بخش دیگری در سایر نهادهای دولتی و مجلس است.

به گزارش ایرنا ، وی اظهار کرد باید اختیارات کافی برای فرماندهی نظام سلامت فراهم شود و منابع مالی پایدار در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد تا بتوانیم به تمام برنامه های تعیین شده دست پیدا کنیم.
هاشمی گفت: یکی از کارهای مهمی که در دولت دوازدهم در حوزه سلامت پیگیری می کنیم، دیجیتالی کردن خدمات سلامت است، در بهترین نظام های سلامت دنیا 20 تا 30 درصد منابع هدر می رود، این مسئله فقط در کشور ما نیست باید جلوگیری از منابع مالی و انسانی خدمات رسانی را در حوزه سلامت تا جای ممکن دیجیتالی کنیم تا از هدررفتن انرژی پزشک، پرستار و ماما جلوگیری شود.
 
وزیر بهداشت افزود: اقدام مهم دیگر که در دوره جدید وزارت بهداشت دنبال می شود، استقلال دانشگاه های علوم پزشکی و حتی استقلال بیمارستانها و حتی کلینیک های تخصصی است، در گذشته روسای دانشگاه های علوم پزشکی انتقاد می کردند که تصمیم گیری در وزارت بهداشت بیش از اندازه متمرکز است، اکنون چند تن از همین روسا به ستاد وزارت بهداشت آمده و معاون شده اند و امیدوارم بتوانند این بیماری قدیمی را درمان کنند.
 
هاشمی تاکید کرد: باید وزارت بهداشت را کوچک کنیم، اگر به دنبال مدیریت بیمه ها بودیم به خاطر این بود که صندوق های بیمه در کشور یکپارچه شود و مدیریت یکپارچه و متمرکزی داشته باشیم و هر صندوق بیمه یک ساز ناهمگون نزند، بخشی از این هدف با انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت محقق شد، امیدواریم یکپارچه شدن صندوق های بیمه محقق شود با این حال امیدواریم روزی برسد که مانند برخی کشورهای پیشرفته وزارت بهداشت با 20 هزار نفر و در یک ساختمان کوچک به مدیریت و فرماندهی نظام سلامت بپردازد.

ارسال نظر

captcha