رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران:

ماموریت اصلی نظام بیمه ای، حفاظت مالی از مردم است

رییس هیات مدیره و مدیرعامل جدید سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بر اساس اسناد بالا دستی باید کشور از نظر شاخص های سلامت، تا سال 1404 در جایگاه اول منطقه قرار گیرد و در سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و احکام برنامه های توسعه کشور در این زمینه نگاه مترقی وجود دارد.

تامین 24 / مهندس طاهر موهبتی در آیین تکریم دکتر کبیر و معارفه خود به عنوان رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه برای حوزه سلامت و بیمه ها احکام بسیار خوب و مترقی وجود دارد و آنچه در همه قوانین مورد تاکید قرار می گیرد این است که ماموریت اصلی نظام بیمه ای، باید حفاظت مالی از مردم باشد.


به گزارش وبدا، وی با اشاره به هدف گذاری کاهش پرداختی از جیب مردم به کمتر از 25 درصد در برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: برای رسیدن به این هدف، به ابزار و الزاماتی نیاز داریم اما تجمیع منابع بیمه، وجود خریدار واحد و تامین منابع پایدار، بسیار مهمتر از مدیریت هزینه ها و استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در بند دهم سیاست های سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری به صراحت به لزوم تامین منابع پایدار برای حوزه سلامت تاکید شده و هدف گذاری این است که سهم سلامت در بودجه از تولید ناخالص ملی باید از متوسط میزان کشورهای منطقه، بیشتر باشد.

مهندس موهبتی یادآور شد: منطقی نیست که بخواهیم سلامت مردم را متکی به منابع مالی ناپایدار کنیم چراکه امکان تخصیص یا عدم تخصیص آن وجود دارد و نمی توان بهداشت و درمان و ارائه خدمات حوزه سلامت به مردم را با بهانه عدم تخصیص منابع مالی، تعطیل کرد و به مردم بگوییم که منابع به ما اختصاص نیافته است.

وی گفت: موضوع بهداشت و درمان و حیات و زندگی مردم در صورتی که به دلایلی مانند کسری یا کمبود بودجه یا مدیریت ناصحیح منابع، تامین نشود، پذیرفتنی نیست و خوشحالیم که حوزه سلامت در دولت یازدهم مورد توجه و حمایت مقام معظم رهبری و رییس جمهور قرار گرفت و نمی توان یک طرح بزرگ را به دلیل وجود یک اشتباه، تعطیل کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه ایران تاکید کرد: اشکالات طرح تحول سلامت اصلاح می شود و موضوع سلامت، باید دغدغه اول حاکمیت باشد. رضایتمندی 80 درصدی مردم از خدمات حوزه سلامت زمانی پایدار خواهد بود که حمایت ها و منابع پایدار باشد.

مهندس موهبتی با اشاره به لزوم مغتنم شمردن فرصت ها در زندگی و خدمت به مردم، گفت: نباید موقعیت خدمت به مردم را از دست بدهیم. آنچه در انتهای دوره خدمتی، مدیریتی و عمر افراد باعث آرامش و رضایت قلبی اش می شود، نگاه به گذشته و دستاوردهای وی است که آیا توانسته گره ای از گره های مردم را باز کند یا خیر.

وی با بیان اینکه سلامت یکی از مهمترین اولویت های جوامع بشری و مورد تاکید دین مبین اسلام است، افزود: امنیت و سلامت، دو نعمت مجهول هستند و البته امنیت در خدمت سلامت است و ریشه در سلامت مردم دارد اما قدر این دو نعمت را نمی دانیم.

مهندس موهبتی یادآور شد: در قوانین بالادستی و اساسی کشور به سلامت، توجه ویژه ای شده است و علاوه بر اصل های 3 و 43 قانون اساسی، در اصل 29 ذکر شده که تامین اجتماعی، نیازها و مراقبت های بهداشتی و درمانی یک حق همگانی است و حق مانند سایر تکالیف دولت نیست و اگر دولت به معنای حاکمیت به وظیفه خود عمل نکند، حتما حقوق مردم را تضییع کرده است و قانون می گوید دولت مکلف است برای عموم مردم فارغ از نژاد، سن، رنگ پوست، دین و ملیت افراد، سلامت را تامین کند.

وی تصریح کرد: بر اساس آیات و روایات قرآن و دین اسلام، اگر جان یک انسان را نجان دهیم، جان بشریت را نجات داده ایم و اگر جان یک انسان را به خطر بیاندازیم، جان بشریت را به خطر انداخته ایم.


ارسال نظر

captcha