سیدرضا نوروزاده، مدیرعامل شستا در گفت گو با «تامین ۲۴»:

ماموریت شستا محرومیت زدایی و ایجاد شغل نیست

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر هدف شستا در حفظ، نگهداشت و افزایش پول و سرمایه ذی نفعان گفت: محرومیت زدایی و ایجاد شغل خارج از وظیفه ذاتی این بنگاه بزرگ اقتصادی است.

تامین ۲۴/ سیدرضا نوروزاده،‌ مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی گفت: هلدینگ های 9 گانه شستا به منظور پول سازی و افزایش سرمایه ذی نفعان تشکیل شده اند و صیانت و مدیریت نکردن این منابع به طور قطع خسران مالی را به دنبال خواهد داشت.

 نوروززاده ادامه داد: قیمت گذاری یک کارخانه در کشورهای جهان سوم  تنها با احتساب عناصر فیزیکی و دارایی های محسوس کارخانه انجام می شود، در حالی که در دیگر کشورها دارایی های محسوس و نامحسوس (اعم از برند  کارخانه، منابع انسانی، دانش فنی و ...) ملاک قیمت گذاری است و هنگامی از طریق بازار سرمایه وارد می شوید، ارزش نامحسوس اضافه می یابد.

وی در گفت و گو با تامین 24، با بیان اینکه «سود سهام» یکی از شاخص های خیلی مهم در بازار سرمایه است، افزود: در سود سهام تنها ماشین فعالیت نمی کند، بلکه نیروی انسانی، خلاقیت، مدیریت هم نقش آفرین هستند. بنابراین برای صیانت از دارایی های یک هلدینگ و مجموعه بزرگ اقتصادی بهتر است، وارد بازار سرمایه شود تا دارایی ها را از طریق بورس گسترش دهد.

مدیرعامل شستا گفت: هلدینگ های بزرگ اقتصادی برای رونق و فعال ماندن حتما باید وارد بازار سرمایه شوند و حتما سبد گردانی داشته باشند و حتما  نیز از قیمت بازار سرمایه خود دفاع کنند و تحولاتی را که اتفاق می افتد، در منظر عمومی قرار دهند و هنگامی که افزایش سرمایه ایجاد می شود و سرمایه گذاری جدید در بنگاه انجام می شود، باید اطلاع رسانی عمومی شود.

وی گفت: سهام یک موجود زنده است و باید از آن صیانت شود و اگر در بازار سرمایه راکد بماند، کاهش قیمت پیدا می کند. پس برای رونق سهام مدام آن را باید خرید و فروش کرد و این مهم در شستا، از طریق هلدینگ صبا تامین و سرمایه امین پیگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه هر صنعتی از نقاط آغاز، اوج و افولی برخوردار است، بر ضرورت ورود و خروج تدریجی از بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: در نقطه ای که ممکن است در صنعتی ادامه فعالیت زیان ده باشد، ممکن است همان فعالیت برای دیگری سود ده باشد. بنابراین به تدریج باید سهام را واگذار کرد و وارد فعالیت های دیگری شد. این فعالیت تدریجی برای وارد شونده و خارج شده  راحت تر خواهد بود. اگر یکجا کارخانه فروخته شود با پاسخگویی به دستگاه های نظارتی مواجه خواهید شد.

نوروززاده گفت: از منظر دیگر ممکن است این پرسش مطرح شود که بهتر نیست شستا دارایی هایش را بفروشد و با پولش وارد بازار شود و در بانک سرمایه گذاری کند و سود پول را دریافت کند و یا اینکه سهام داری کند و از بنگاه داری خارج شود؟

وی تصریح کرد: در کشور ما با توجه به بازار محدود، فضای فرهنگی و شغلی حاکم بر کشور امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر، در فضای محدود داخل تا امروز نهادی وجود نداشته که با پولش فقط در بازار سرمایه کار کند و اما این نهاد متعلق به خودش نباشد و البته قابل انکار نیست که افراد با سواد و تخصص لازم در حوزه سبدگردانیدر کشور وجود دارند که به بازار سرمایه وارد شده اند و بسیار هم موفق عمل می کنند.

مدیرعامل شستا اضافه کرد: ورود به بازار جهانی که ایران نیز جزیی از آن است برای فرد معمولی امکان پذیر نیست و نهادی مانند شرکت صبا تامین شستا می تواند با خرید و فروش، در یک یا دو شرکت صاحب صندلی شود.

وی در خصوص نحوه ورود شستا به بازار سرمایه افزود: فی البداهه نمی شود امروز 60 هزار میلیارد دارایی را فروخت و وارد بازار سرمایه شد، چرا که فروش یک پروسه زمان بر هست و اگرچه با سرمایه 60 هزار میلیارد تومانی امکان سپرده گذاری بانکی  وجود دارد، اما نمی توان یکجا تمام سهام آن را یک روزه خرید و سپس به تدریج خرید و فروش کرد.

نوروز زاده خروج شستا از بنگاه داری را وابسته به ورود به بازار جهانی دانست و افزود: در صورتی محقق می شود که به بازار سرمایه جهانی وارد شود و به تدریج از بنگاه داری خارج شود. تا کنون نه فقط سهام شستا، بلکه سهام هیچ شرکت ایرانی را، یک شرکت خارجی خریداری نکرده است.

مدیرعامل شستا در پاسخ به ارزیابی موجود از فعالیت هلدینگ های انرژی و شمص تامین گفت: رایتل یکی از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ شمص تامین از هلدینگ های شستاست و رایتل عملا باید به یک ایرانسل و همراه اول دیگری تبدیل شود، فکر می کنم که این نوع از شرکت های فعال در حوزه آی. تی، بدون داشتن جوینت خارجی، امکان رقابت با فعالان موجود در بازار ایران را نداریم.

وی افزود: تا امروز صورت های مالی رایتل شفاف شد و بدهی های غیر مرتبط از شرکت خارج شد و دارایی ها و سرمایه آن در دفاتر ثبت شد و این اقداماتی است که تا الان انجا م شده است. در اقدام بعدی که باید در دستور کار قرار گیرد شرکت را باید به سمت بازار بورس هدایت کنیم.  وقتی شریک خارجی وارد می شود درصدی از سهام رایتل را از طریق بازار سرمایه عرضه عمومی  می کنیم.

نوروززاده با اشاره به جوان و نوپایی هلدینگ انرژی گفت: خوشبختانه در ایران شبکه نقل و انتقال برق و شبکه توزیع بسیار وسیع سرمایه گذاری شده است و در هرجای ایران که  نیروگاه ساخته شود، می توانید برق را بفروشید با یک حق ترانزیت بسیار اندک به توزیع نیروی برق امکان پذیر است و حتی از طریق توزیع نیرو، می توان برق را صادر کنیم. مزیت دیگر ما عرضه گاز، نیروهای متخصص، مشتریان بالقوه داخل  و مشتریان خارجی است.

مدیرعامل شستا تاکید کرد: شستا مسوولیتی جز حفظ ارزش پول و خلق پول  ندارد و وقتی به سمت سرمایه گذاری می رود، یک وظیفه ملی در جهت نگهداشت و افزایش سرمایه ذی نفعان انجام می دهد. گاه ممکن است حاصل این سرمایه گذاری به آبادانی منطقه ای محروم بینجامد اما در مجموع وظیفه ذاتی شستا محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال نیست .  

 وی با تصریح بر اینکه بنگاه اقتصادی نباید سیاسی اداره شود، گفت: شستا به عنوان یک مجموعه بزرگ اقتصادی رقبای خیلی قوی تری مانند بنیاد مستضعفان یا ستاد اجرایی حضرت امام (ره) دارد که سرمایه آنها خیلی وسیع تر و قابل قیاس با شستا است. چرا با این گستردگی سرمایه، هر از گاه  شستا در معرض تحقیق و جوسازی قرار می گیرد؟

وی با بهره گیری از مثل «آدمی از بام بیفتد، اما از نام نه» افزود: سیاسی شدن مدیریت این تبعات را به دنبال دارد و البته منظور از سیاسی شدن  نه از این منظر که فلانی اصلاح طلب یا اصول گراست. طبیعی است که هر فردی مواضع سیاسی خاص خودش را داشته باشد و من به عنوان یک اصلاح طلب نمی توانم مواضع سیاسی نداشته باشم. بنگاه اقتصادی را نباید سیاسی اداره کرد و نباید به عنوان  گاو شیرده در جهت منافع سیاسی خود از آن بهره گرفت.

مدیرعامل شستا  ادامه داد: در دوران گذشته وقتی در بین نمایندگان مجلس کارت هدیه توزیع  شد به تبع، نگاه و تلقی در مجلس ایجاد می شود که شستا منبع عظیم پول است و بعد چانه زنی ها که چرا کم آوردی ؟ چرا به آن دادی و به این ندادی؟ وقتی بنگاه اقتصادی  اعتبارش را از دست دهد، بازگشتش سخت و زمان بر خواهد بود.

وی عملکرد مدیران پیشین شستا را در نوع برخورد مجلسیان موثر دانست و افزود: چرا از عملکرد ستاد اجرایی نمی پرسند؟ چرا از بنیاد مستضعفان پرسش نمی شود؟ رویکرد پیشین مدیران بنگاه های اقتصادی درست نبوده است و آنها در معرفی بنگاه ها به بیراهه رفتند و همین می شود که هر از گاه طرح تفحص مطرح می شود.

نوروز زاده گفت: برای رفع ابهامات، ابتدا با مجلسیان و روسای کمیسیون ها و نمایندگان شاخص دیدار و در خصوص چرایی تهدید مدام تحقیق و تفحص از شستا گفت و گو کردم و تاکید داشتم که تحقیق و تفحص زمانی مطرح می شود که مدیر شرکتی پاسخگو نباشد و نمایندگان از اهرم قانونی خود استفاده می کنند و وارد آن شرکت یا موسسه می شوند.  

وی افزود: من با تجربه 20 سال نمایندگی مجلس تاکید کردم که از  جنس خودشان هستم و در هر زمینه ای که سوال دارند ما  پاسخگو هستم و کمک می کنم که ابهام ها رفع شود و این ابهام زدایی  به نفع شستا هم هست  چرا که ممکن است شما به چیزی رسیده باشید که ما به آن نرسیده باشم و ما چیز پنهانی از کسی نداریم و در واقع پاسخگویی به نمایندگان را در راستای منافع خودم و شرکت تحت امر خودم می دانم .

وی در گفت و گو تامین ۲۴، تصریح کرد: به لحاظ بنگاه داری بهترین راه شفاف سازی، ورود به بورس است و ما اطلاعات مان  را باید به بورس اعلام کنیم. حتی تلاش داریم که شرکت های غیر بورسی را به این سمت سوق دهیم. مقدمات ورود هلدینگ های عمران و حمل و نقل، صنایع عمومی  و سیمان تامین به بورس را داریم فراهم می کنیم.


ارسال نظر

captcha