یادداشت

عملکرد دولت یازدهم در 4 پرده

رنج و تلاش همه مسئولان متعهد کشور را ارج نهیم، خدمت‌های نادیده دولتمردان خدمت‌گزار و صاحب‌منصبان درد آشنا را سپاس گوییم و به همه تلاش‌گران و زحمت‌کشان کشور خسته نباشید گوییم.

دکتر محمدرضا جعفریان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین‌اجتماعی

تامین 24/ در تاریخ هر ملت، فراز و نشیب‌های تلخ و شیرینی وجود دارد که تعیین‌کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت است. نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رهبری بزرگمردی که جهان مانند او را کمتر به خود دیده است و همچنین جانفشانی فرزندان فداکار این مرز و بوم، حرکت خود را آغاز کرد. در این میان شهادت دو شخصیت فداکار اسلام شهیدان رجایی و باهنر که به آتش کین منافقان سوختند، فصلی از شهادت به نام «هفته دولت» را در تاریخ انقلاب گشوده  است. 

هفته دولت، فرصتی است برای بیان کارآمدی همه ارکان و اجزای دولت که طی یک سال فعالیت، نتایج عملکرد خود را به جامعه منعکس کند. حال که در آغاز فعالیت دولت دوازدهم هستیم بهتر است به برنامه‌ها، فعالیت‌ها وعمکرد دولت یازدهم بنگریم و دستاوردها وکارنامه دولت تدبیر و امید در چهار سال تلاش صادقانه در عرصه‌های مختلف منجمله فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را به‌صورت مختصریادآوری نماییم.

در عرصه سیاست داخلی، دولت تدبیر و امید موفق شد ثبات، آرامش و نشاط سیاسی را به جامعه بازگرداند و تعامل بین احزاب و جناح‌های سیاسی را بیافزاید. همچنین توجه مهم دولت به مسئله رفاه ملی و ایجاد نشاط ملی، اجتماعی در کشور و تلاش در جهت احیا و اجرای حقوق شهروندی از فعالیت‌های مهم دولت در حوزه سیاست داخلی است. 

عملکرد دولت در کنترل تورم ٤٥ درصدی در حوزه اقتصاد، تنش را از جامعه دور و آرامش را به ارمغان آورد. رساندن رکود اقتصادی به پایین‌ترین سطح از دیگر موفقیت‌های دولت تدبیر و امید است. دولت یازدهم توانست با کاهش تورم، التهاب بازار را به آرامش نسبی ختم کند. ایجاد اشتغال برای جوانان از اهداف خاص دولت یازدهم بوده که در این زمینه کوشیده ضمن توجه به بخش دولتی، بخش خصوصی را نیز حمایت کند. راهبرد اصلی دولت تدبیر و امید در دوره یازدهم برای رونق تولید داخلی و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی، بهبود محیط کسب وکار و فضای سرمایه‌گذاری است.‌ از دیگر دستور کارهای مهم دولت یازدهم در زمینه مسائل اجتماعی، برداشتن گام‌های عملی به سوی تحقق هدف عدالت اجتماعی بوده است. در شرایطی که طی سال‌های گذشته ، در مقاطعی برقراری عدالت اجتماعی از سوی برخی دسته‌های سیاسی به دستاویزی برای جلب آرای شهروندان تبدیل شده بود، دولت تدبیر و امید با فاصله گرفتن از شعارگویی پا به کارزار عمل نهاد. در حوزه آسیب‌های اجتماعی مثل طلاق و اعتیاد، دولت یازدهم کارهای بزرگی انجام داده و انتظار می‌رود در دولت دوازدهم از همه ظرفیت‌ها برای حل این معضلات و دیگر چالش‌ها استفاده کند.

در عرصه فرهنگ یکی از نخستین اهداف فرهنگی دولت یازدهم، واگذاری امور فرهنگی و هنری به اهالی آن بوده که بخشی از آن با بازگشایی «خانه سینما» تحقق یافت. انسجام‌بخشی به قوانین حوزه حقوق مولفان و پدید‌آورندگان محصولات فرهنگی و هنری از دیگر فعالیت‌های دولت اعتدال در عرصه فرهنگ کشور است که با انجام این اقدامات، امید به بهبود فضای فعالیت‌های فرهنگی در میان فعالان این عرصه و نیز مردم پررنگ‌تر شده است.

معرفی کابینه انتخابی دولت دوازدهم و رای اعتماد برآمده از عصاره فضائل ملت به منتخبین رئیس‌جمهور نیز نشان از رقم خوردن برگ دیگری از تاریخ فردای میهن اسلامی ماست. این امر میسر نمی‌شد مگر با پشتیبانی و راهنمایی داهیانه مقام معظم رهبری و همراهی و حمایت ملت بزرگ و شریف ایران عزیز. در هفته دولت باید بیشتر تامل کنیم و به آنچه در گذر شتابزده زمان باقی مانده، نظر افکنیم، رنج و تلاش همه مسئولان متعهد کشور را ارج نهیم، خدمت‌های نادیده دولتمردان خدمت‌گزار و صاحب‌منصبان درد آشنا را سپاس گوییم و به همه تلاش‌گران و زحمت‌کشان کشور خسته نباشید گوییم.


ارسال نظر

captcha