جنب پل حافظ
تداوم عقب‌نشینی شاخص با فشار فلزی-معدنی
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته همچنان شاهد افت شاخص کل با محوریت نمادهای فلزی-معدنی بود. دیروز همچنان نگرانی‌ها از کاهش قیمت جهانی فلزات پایه وجود داشت؛ این موضوع سبب شد تا نمادهای عمده با محوریت نمادهای معدنی –فلزی با ریزش قیمت مواجه شوند.
شاخص کل ۸۴۴ واحد دیگر افت کرد
پازل اصلاح قیمتی در بورس تهران
بورس تهران سیمای کم‌رمقی را در جریان معاملات دیروز به نمایش گذاشت. نماگر اصلی سهام طی دادوستدهای روز گذشته ۸۴۴ واحد(معادل ۸/ ۰ درصد) دیگر عقب نشست.
جنب پل حافظ
تداوم روند نزولی شاخص سهام
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم نزول قیمت‌ها بود. دیروز هر چند بازار جو بهتری داشت اما نمادهای بزرگ بازار نتوانستند در مقابل کاهش قیمت جهانی فلزات مقاومت کنند.
شاخص سهام ۵۸۸ واحد کاهش یافت
جابه‌جایی پرریسک نقدینگی در بورس
شاخص کل بورس روز گذشته با افت ۵۸۸ واحدی مواجه شد. افت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی و شدت گرفتن ریسک‌های سیستماتیک عامل فشار بر سهام به‌شمار می‌روند.
جنب پل حافظ
عقب‌نشینی شاخص سهام با سیگنال‌های جهانی
بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته با کاهش چشمگیر شاخص کل مواجه شد. در هفته گذشته معامله‌گران تحت تاثیر افزایش عرضه معامله‌گران حقوقی و کمبود نقدینگی، کاهش بهای جهانی فلزات و همچنین اوج‌گیری فصل مجامع و تا حدودی جو ناشی از عرضه اولیه پتروشیمی پارس به‌عنوان غول گازی بورس با کاهش شاخص کل مواجه شدند.
یک هفته با تپیکس
فرصت بازار دوم ارز برای بورس
بازار سهام در هفته گذشته در ادامه روند دو هفته پیش از آن نشانه‌های کاهش تب و تاب و تمایل به رکود را نشان داد که این مساله هم در حجم معاملات خرد و هم در افت شاخص محسوس بود.
عملکرد صنایع در دو دوره بررسی شد
پیام آمار‌ها به بورس‌بازان
بورس تهران معاملات ۲۰ روز گذشته خود را در دو دوره کاملا متفاوت سپری کرد. در دوره ابتدایی بازار شاهد جهش پرشتاب شاخص سهام بود.
شاخص بورس در‌جا زد
خواب سهام؛ موقت یا دائمی؟
معاملات دیروز بورس تهران در حالی پایان یافت که شاخص کل در نیمه نخست معاملات، افزایش بیش از ۴۰۰ واحدی را تجربه کرد.
افت 200 واحدی در روز یکشنبه
تفکیک مسیر دو جبهه بورسی
نماگر بورس تهران معاملات روز یکشنبه را با افت ۲۰۰ واحدی (معادل ۲/ ۰ درصد) و واگذاری کانال ۱۱۱ هزار واحدی به پایان رساند.
2 مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی
پالس سیاست‌گذار به رونق بورس
روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دو مصوبه مهم در مورد بورس اخذ شد.
جنب پل حافظ
افت شاخص با سیگنال‌ جهانی
بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شرایط ضعیف و توام با افت شاخص کل را به نمایش گذاشت. در بازار دیروز معامله‌گران با توجه به کاهش قیمت فلزات پایه در بازار جهانی و همچنین کمبود نقدینگی شاهد غلبه عرضه‌کنندگان بر خریداران بودند.
شاخص سهام ۱۴۳۸ واحد کاهش یافت
سایه 2 ریسک بر بورس تهران
معاملات بورس تهران طی اولین روز از هفته جاری با افت ۱۴۳۸ واحدی شاخص کل به پایان رسید. سایه دو ریسک بر بورس تهران طی معاملات دیروز قابل شناسایی است.
مشارکت حقیقی ها و حقوقی ها در معاملات
دونیمه متفاوت بازیگران بورس
بازار سهام طی هفته گذشته با رشد یک درصدی شاخص کل مواجه شد و به این ترتیب توانست بازدهی خود از ابتدای سال را به حدود ۱۷ درصد برساند. در این شرایط معامله‌گران حقوقی در مجموع هفته‌ با خریدهای پرحجم خود توانستند تغییر مالکیت هفتگی را به نفع خود داشته باشند.
عملکرد هفتگی بازار سهام بررسی شد
جهت‌یابی بورس از سه زاویه
شاخص کل بورس تهران پس از یک هفته پر تلاطم با رشد یک درصدی به کار خود پایان داد. از میانه‌های دو هفته قبل بود که ترمز صعود بورس کشیده شد و دماسنج بازار سهام در سراشیبی تند نزولی قرار گرفت. این رویه از ابتدای هفته گذشته ادامه یافت اما از میانه‌های هفته بار دیگر چشم‌انداز عوامل بنیادی به کمک نمادهای بزرگ آمد و در مدت زمان اندکی شاخص افت خود را جبران کرد.
یادداشتی از محسن ریاضی
تامین‌اجتماعی، ابزار مدیریت بحران
آثار و محدودیت‌هایی که تحریم‌های بین‌المللی می‌توانند برای سازمان تامین‌اجتماعی ایجاد کنند، از دو زاویه قابل بحث است.
زنگ بیدارباش تولید
اثر تورم بر صنایع پرتقاضا می‌تواند موجب کاهش معنادار تولید و افزایش بیکاری شود، کارشناسان اقتصادی نسبت به «خواب تولید» هشدارهای جدی داده‌اند.
یادداشتی از جمشید پژویان
هزینه‌های تورم برای تولید و صنعت
رشد افسارگسیخته نقدینگی طی این سال‌ها با هیچ برنامه کنترلی از سوی دولت‌ها مواجه نبوده است و دولت فعلی نیز اگرچه در مقطعی، تورم را مهار کرد، اما به این خاطر که از ابزار دستوری برای کنترل تورم بهره گرفت به کنترل نقدینگی کمک نکردو به همین دلیل نقدینگی منتظر فرصتی بود تا در بازار جریان پیدا کند.
چرا کالایی که تولید می‌کنیم وارد می‌شود؟
یک فعال کارگری واردات بی‌رویه را موجب بیکار شدن جوانان و فلج شدن تولید داخل دانست و گفت: در شرایط حاضر به مدیریت صحیح بازار نیاز داریم.
جنب پل حافظ
جهش ۲/ ۲ درصدی شاخص بورس
بازار داد‌و‌ستد سهام روز گذشته بار دیگر اقبال فعالان تالار شیشه ای را شاهد بود. شاخص کل در معاملات دیروز به دنبال رشد تقاضا در در گروه‌های بزرگ بازار به مسیر صعودی خود ادامه داد و به این ترتیب به نیمه اول کانال ۱۱۲ هزار واحدی وارد شد.
نماگر بورس تهران ۲۴۰۹ واحد دیگر رشد کرد
چراغ سبز سهام به سیاست‌گذار
شاخص کل بورس تهران در جریان دادوستدهای دیروز جهش ۲/ ۲ درصدی(معادل ۲۴۰۹ واحد) را به نمایش گذاشت و سرانجام در ارتفاع ۱۱۲ هزار و ۳۴۶ واحدی قرار گرفت.
«روند فساد در ایران با درآمدهای نفتی‌ و سیستم خرج این درآمدها در ارتباط است. اگر سیستم مخارج دولت شفاف نباشد و نظارتی از طرف جامعه مدنی و مطبوعات آزاد صورت نگیرد و همچنین سیستم نظارتی از استحکام مدیریتی و کارشناسی جهت افزایش هزینه‌های سوء‌استفاده از قدرت عمومی برخوردار نباشد، همچنان ما با مسائل فساد مزمن در ایران مواجه خواهیم بود».
بهترین شیوه نگاه به هر مسئله‌ای، شیوه اقتصاد سیاسی است و چون می‌توان با محور قراردادن برندگان و بازندگان مناسبات، به تحلیل مسائل پرداخت، بررسی لایحه بودجه نیز از این منظر اهمیت دارد.