چهارمین جلسه کارگروه ملی ارتقای اقتصادی و مشارکت های مردمی و تسهیلات برگزار شد
چهارمین جلسه کارگروه ملی ارتقاء اقتصادی و مشارکت های مردمی و تسهیلات با حضور کارشناسان دستگاه های اجرایی مرتبط با این حوزه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.
سعیدی مطرح کرد
ضرورت ساماندهی مدارس بر اساس سند آمایش سرزمین
عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس استفاده آموزش و پرورش از سند آمایش سرزمینی به منظور پیش‌بینی جمعیت مناطق مختلف و ساخت مدرسه براساس آن را ضرروی دانست.
رییس مرکز فناوری اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:
رونمایی از سامانه یکپارچه چند دبیرخانه ای نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها
رییس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رونمایی سامانه یکپارچه چند دبیرخانه ای نظام پذیرش و بررسی پیشنهادها خبر داد.
370 هزار حاشیه‌نشین کرمانشاه، زخمی عمیق بر جان شهر
استاندار کرمانشاه از وجود 370 هزار حاشیه‌نشین کرمانشاه به عنوان زخمی عمیق بر جان این شهرستان هشدار داد.
دلایل بحرانی بودن صندوق های بازنشستگی
رئیس کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، با اشاره به بحرانی بودن وضعیت صندوق‌های بازنشستگی گفت:چنانچه تدابیر لازم برای کاهش این بحران انجام نشود تایک دهه دیگر با فاجعه مواجه می‌شوند.
جلودارزاده:
افزایش سن ازدواج دختران در مرز هشدار
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، اتحاد اعضای کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای نظارت بر روند اجرای برنامه ششم توسعه را راهکاری موثر بر کاهش چشمگیر آسیب‌های اجتماعی دانست.
چه تصویری برای ایران سالمند آینده بسازیم؟
سالمند شدن بخش زیادی از جمعیت ایران در آینده‌ای نه چندان دور، امروز واقعیتی پذیرفته است؛ واقعیتی که تا امروز فقط به ابراز نگرانی درباره آن اکتفا شده و برنامه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده است.
یادداشتی از علی حیدری
زردی من از تو !
براساس قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، باید مرکزی برای رصد، پایش و پیمایش تصمیمات و اقدامات آسیب رسان به حوزه رفاه و تامین اجتماعی و برای مقومی اثرات و تبعات ناشی از این تصمیمات و اقدامات بر مردم و حوزه رفاه و تامین اجتماعی تاسیس شود.
آخرین خبرها از قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در حال حاضر به تصویب رسیده است و این بار دولت از اجرای آن سرباز می زند.
یادداشتی از ابراهیم صادقی فر
دیپلماسی کار
کشورهایی که در عرصه سیاست خارجی رویکرد توسعه‌گرا در پیش گرفته و دارای دیپلماسی اقتصادی فعالی هستند، جهت تأمین اهداف اقتصادی‌شان در عرصه بین‌المللی تلاش می‌کنند تا از ابزارها و ظرفیت ها و مزیت های متعدد خود به نحو هوشمندانه استفاده کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد
افزایش 50 درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان
رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان گفت: حجم مبادلات دو کشور در دو سال اخیر و در فاصله برگزاری دو کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان، 50 درصد افزایش پیدا کرده و به 131 میلیون دلار رسیده که 83 میلیون دلار آن صادرات ایران به گرجستان است.
ربیعی به تفلیس رفت
صبح امروز 17 مهرماه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور شرکت در ششمین کمیسیون مشترک ایران و گرجستان راهی تفلیس شد.
در دیدار مدیر منطقه ای یونیسف در خاورمیانه و آفریقای شمالی با دکتر ربیعی مطرح شد:
یونیسف خواستار استفاده از دانش ایران در زمینه حمایت از کودکان شد
گیرت کاپلار، مدیر منطقه ای صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف) در خاورمیانه و آفریقای شمالی، در روز جهانی کودک با دکتر علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیدار کرد.
یادداشتی از علی ربیعی
تهدید علیه روستا
باید از سیاست‌های یکسان برای کل روستاهای کشور دست کشید. روستاهای ایران نیز مانند کلیت ایران، متکثر، پیچیده و با خصایص متفاوت هستند.
دکتر ربیعی در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر:
باید مزیت زندگی ایجاد کنیم تا جلوی مهاجرت بی رویه گرفته شود
وزیر کار گفت: باید در روستاها مزیت برای زندگی ایجاد کنیم تا روستایی از روستا مهاجرت نکند و جلوی مهاجرت بی رویه گرفته شود.
کارا کارت در اختیار بازنشستگان و کارمندان دولت
معاون دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت کار و مدیر ملی طرح «کارا کارت» گفت: براساس این کارت بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی و کارمندان دولت می توانند با کارمزد حداکثر ١٢درصد بانکی(۶.۵ درصد بازار) در مدت ١٢ماهه تمامی کالاها و خدمات مورد نیاز خود را بصورت اقساطی خریداری کنند.
شهردار تهران خبرداد
توسعه دامنه خدمات «کارت‌های منزلت» سالمندان
شهردار تهران از توسعه و گسترش خدمات «کارت‌های منزلت» سالمندان خبر داد و گفت: نواقص این کارت‌ها برطرف و دامنه خدمات آنها گسترش خواهد یافت.
لزوم نگرش اجتماعی به مسائل رفاهی
مفهوم رفاه چیست؟ برای رسیدن به چنین مفهومی مناسبت‌ترین رویکرد این است که سیاست اجتماعی را به‌مثابه روندی تعریف کنیم که از طریق آن رفاه یا بهزیستی، به‌حداکثر و عدم رفاه به‌حداقل می‌رسد؛ بنابراین تعریف دوپاره از رفاه‌ و‌ عدم‌ رفاه، برای سیاست اجتماعی همان نقشی را بازی می‌کند که تعبیر دوست ‌و ‌دشمن برای سیاست دارد.
تاب‌آوری جامعه با نظام چندلایه تأمین اجتماعی
به‌نظر می‌رسد اولویت‌های تخصصی تعیین‌شده از سوی رئیس‌جمهور محترم، به‌ویژه شکل‌گیری نظام چند‌لایه تأمین اجتماعی، می‌تواند در صورت تحقق به ارتقای «تاب‌آوری جامعه» بینجامد.
آینده تامین اجتماعی و 5 مساله کلیدی
انتظار می‌رود مدیران عالی صندوق‌های بیمه‌ای و سیاست‌گذاران حوزه رفاه و تامین‌اجتماعی چه در دولت و چه در مجلس، و همچنین فعالان کارگری و کارفرمایی به‌عنوان شرکای اجتماعی صندوق‌های بیمه‌ای در چهار سال آتی به پنج مسئله بنیادی بیمه فراگیر، اصلاحات پارامتری، ادغام صندوق‌های بیمه‌ای، تعیین تکلیف بخش درمان، و خروج از بنگاهداری و نحوه تعامل با بازارهای مالی، پاسخ دهند و اقدامات اجرایی مناسب جهت ...
براساس قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، باید مرکزی برای رصد، پایش و پیمایش تصمیمات و اقدامات آسیب رسان به حوزه رفاه و تامین اجتماعی و برای مقومی اثرات و تبعات ناشی از این تصمیمات و اقدامات بر مردم و حوزه رفاه و تامین اجتماعی تاسیس شود.
به همت گروه مطالعات اجتماعی و فرهنگی مؤسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، نشست تخصصی با عنوان «عدالت دموکراتیک: همنشینی آزادی و برابری» با حضور اندیشمندان و استادان دانشگاه برگزار شد.